SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Parlament Europejski przegłosował podział Google

458 głosami za, przy 174 przeciw, Parlament Europejski przyjął rezolucję, która może skutkować podziałem Google na mniejsze spółki na rynku europejskim. Koncern na razie milczy w tej sprawie.

fot. materiały prasoweArticle

Głosowanie w Parlamencie Europejskim jest skutkiem projektu, który został przedstawiony przez europarlamentarzystów zrzeszonych w Europejskiej Partii Ludowej oraz Socjalistów. Według nich Google wykorzystuje na Starym Kontynencie swoją dominującą pozycję w walce z konkurentami, a zaradzić tej sytuacji ma podział koncernu w Europie na mniejsze części (więcej informacji tutaj).

Parlament Europejski w przyjętej rezolucji nie mówi konkretnie o Google. Wzywa ona do zmuszenia wszystkich firm działających w branży nowych technologii do tego, by oddzieliły swoje wyszukiwarki internetowe od innych oferowanych usług. Nie ma jednak wątpliwości, że europarlamentarzyści mieli na myśli przede wszystkim firmę z Mountain View, która obecnie posiada 90-procentowy udział w europejskim rynku wyszukiwarek.

Polski oddział Google, zapytany przez Wirtualnemedia.pl o stanowisko w sprawie rezolucji odmówił udzielenia komentarza. Firma zwraca jednak uwagę na to, że w instytucjach europejskich opinie na temat oddzielenia wyszukiwarek od innej działalności komercyjnej nie są jednolite.

Taką sytuację zdaje się potwierdzać stanowisko Güntera Oettingera, komisarza UE ds. gospodarki rynkowej i społeczeństwa, który w rozmowie opublikowanej na blogu niemieckiego dziennikarza Rolanda Tichy’ego stwierdził, że europejski podział Google na mniejsze spółki będzie „instrumentem polityki centralnego sterowania, a nie gospodarki wolnorynkowej”. Oettinger zaznaczył też, że użyje wszystkich dostępnych mu środków, by nie dopuścić do podziału Google i innych firm, które w swoim portfolio posiadają zarówno wyszukiwarki, jak i inne usługi.

Dokument przegłosowany przez Parlament Europejski na razie nie pociąga za sobą żadnych prawnych konsekwencji. Odpowiednie decyzje w sprawie ewentualnego podziału Google mogą zostać podjęte i wprowadzone w życie jedynie przez Komisję Europejską.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Parlament Europejski przegłosował podział Google

3 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Gen
Coz, jako uzytkownik, wole miec wszystko pod jednym dachem, ale na dluzsza mete zaczynam sie o to bac. Jedna firma, ktora literalnie wie o mnie prawie wszystko. Monopele NIGDY nie doprowadzily do niczego dobrego, wiec z bolem serca, ale jednak trzeba cos z tym zrobic. Polecam zreszta ksiazke "Internet. Czas sie bac" Wojciecha Orlinskiego. Daje poglad na cala sytuacje.
odpowiedź
User
Polones Copue
"europejski podział Google na mniejsze spółki będzie „instrumentem polityki centralnego sterowania, a nie gospodarki wolnorynkowej”. Oettinger

Panie Oettinger, proszę przeczytać podręcznik dla studentów drugiego roku. Rozdział: wolny rynek, monopol, oligopol.
odpowiedź
User
Rynek
Panie wyżej, proszę przeczytać Antitrust and Monopoly Dominicka Armentano. Najlepiej wszystkie rozdziały ;)
odpowiedź