SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Partyjne "Sygnały dnia"?

Czy Polskie Radio promuje rząd, SLD i Prezydenta?

Po listach do Roberta Kwiatkowskiego, byłego już prezesa TVP, Jarosław Sellin, członek KRRiT "zajął" się sytuacją w Polskim Radiu. W przesłanym wczoraj liście  do Andrzeja Siezieniewskiego, prezesa Zarządu Polskiego Radia S.A., Sellin zwraca uwagę na niepokojącą sytuację programową w porannej audycji "Sygnały Dnia" emitowanej rano w Programie I Polskiego Radia.

- Audycja ta od lat przedstawiana jest jako wizytówka publicystyczna Polskiego Radia. Nadawana w radiowym "prime time", jest dla wielu Polaków pierwszym, porannym  kontaktem z problemami publicznymi, którymi żyjemy lub będziemy żyć w danym dniu.

Z zestawienia "Pomiaru czasu obecności organów państwa, partii, ugrupowań, związków zawodowych i Kościoła" w PR, które otrzymujemy regularnie wynika, że w całym roku 2003 przedstawiciele szeroko pojętej władzy występowali w tej audycji 63,5 godziny, a przedstawiciele szeroko pojętej opozycji 24,0 godziny. Proporcja: 2,5:1,0 na rzecz władzy.

W pierwszym półroczu 2004 roku te dysproporcje są jeszcze gorsze: władza - 23,75 godziny; opozycja - 8,87 godziny. Proporcja: 3:1.

Wyjaśniam przy tym, że do "władzy" zaliczam wystąpienia Prezydenta i pracowników jego Kancelarii, członków Rządu i popierających go partii. Do "opozycji" zaliczam 9 ugrupowań parlamentarnych (PO, PiS, Samoobrona, PSL, LPR, SKL-RNP, PBL, RKN, SdPl) i kilka ugrupowań pozaparlamentarnych. Przedstawiciele tej zróżnicowanej opozycji mogli w sumie w tej audycji prezentować swoje opinie 3-4 razy rzadziej niż przedstawiciele Prezydenta i koalicji rządowej. Nie spełnia to wymogów obiektywizmu, rzetelności i pluralizmu, które to obowiązki programowe nakłada na media publiczne takie, jak Polskie Radio, ustawa o radiofonii i telewizji, na której straży stoi Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji.

Panie Prezesie,

Proszę o przedstawienie wyjaśnień w tej sprawie a także planu naprawy tej niepokojącej sytuacji - napisał Jarosław Sellin.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Partyjne "Sygnały dnia"?

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl