SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Paweł Lisicki odwołany, Jan Piński nowym naczelnym „Uważam Rze”

Paweł Lisicki został dzisiaj odwołany przez zarząd Presspubliki z funkcji redaktora naczelnego tygodnika „Uważam Rze”. Nowym szefem pisma został Jan Piński - dowiedział się portal Wirtualnemedia.pl.

Paweł Lisicki

Paweł Lisicki

Powodem odwołania Lisickiego miał być wywiad, którego udzielił serwisowi wPolityce.pl. Lisicki skrytykował w nim Grzegorza Hajdarowicza, właściciela Presspubliki.

- Stał się z dnia na dzień uczestnikiem walki politycznej i wciągnął "Rzeczpospolitą" i całe wydawnictwo w niekończącą się awanturę medialną. Kompletnie nie mogę tego zrozumieć - powiedział w nim były już naczelny tygodnika o Hajdarowiczu (więcej na ten temat).

Pytany o powody swojego zwolnienia Paweł Lisicki powiedział, że chodzi także o brak deklaracji, że nie będzie publikował na łamach "Uważam Rze" artykułów Gmyza - zwolnionego z Presspubliki autora artykułu "Trotyl na wraku tupolewa", który rada nadzorcza wydawcy uznała za nierzetelny i nienależycie udokumentowany.

Trzecim wskazanym przez Lisickiego powodem odwołania miało być nie dosyć skuteczne "zwalczanie" przez niego dwutygodnika "W Sieci", którego pierwszy numer ukazał się w poniedziałek (więcej na ten temat).

Redaktorem naczelnym "W Sieci" został naczelny portalu wPolityce.pl Jacek Karnowski. Na łamach pisma publikować ma część autorów "Uważam Rze", m.in. Piotr Zaremba, Piotr Semka, Jerzy Jachowicz, Piotr Gociek i Bronisław Wildstein. W pierwszym numerze "W Sieci" ukazał się też m.in. artykuł Cezarego Gmyza.

Publicystą "W Sieci" jest też brat Jacka Karnowskiego, Michał - do wtorku wicenaczelny "Uważam Rze". Na portalu wPolityce.pl zaprzeczył on, że jego odejście z "Uważam Rze" miało związek z jego zaangażowaniem w nowe pismo.

" (...) O żadnym sporze czy konflikcie z redakcją +Uważam Rze+ i red. Pawłem Lisickim nie ma mowy. Już dawno ustaliliśmy, że ze względu na dynamiczny rozwój wPolityce.pl (...) będę musiał zmniejszyć swoje zaangażowanie w tygodnik, który współtworzyłem, dziś zresztą dojrzały i rozpędzony. Ten moment właśnie nastąpił, oznaczał ustąpienie z funkcji wicenaczelnego i niefortunnie zbiegł się z momentem uruchomienia dwutygodnika +W Sieci+ przez Jacka Karnowskiego. Przypisywanie temu innego kontekstu (...) jest nie fair, zwłaszcza wobec tygodnika, sprawia bowiem wrażenie, iż w redakcji są jakieś turbulencje" - napisał M. Karnowski.

Zaznaczył także, że z Lisickim pozostaje "w jak najlepszych stosunkach" i nadal będzie publikował na łamach "Uważam Rze".
   
Jan Piński, nowy naczelny „URz”, był ostatnio szefem Wiadomości w portalu Nowyekran.pl. W przeszłości był kierownikiem redakcji „Wiadomości” TVP1 i dziennikarzem „Wprost”. Kierował też tygodnikiem „Wprost Przeciwnie”, który ukazywały się przez kilka tygodni w 2011 roku.
 
Paweł Lisicki kierował tygodnikiem „Uważam Rze” od początku jego istnienia, czyli od lutego 2011 roku.

>>> Eksperci o magazynie „W sieci”: jest mocnym uderzeniem

Z danych ZKDP wynika, że sprzedaż ogółem tygodnika "Uważam Rze" w sierpniu 2012 wyniosła 132 489 egz. (więcej na ten temat).

Właścicielem Presspubliki jest Grzegorz Hajdarowicz, właściciel spółki Gremi Media. Presspublica wydaje m.in. "Rzeczpospolitą", "Parkiet" i tygodnik "Uważam Rze", jest też właścicielem portali internetowych (m.in. rp.pl i parkiet.com).

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Paweł Lisicki odwołany, Jan Piński nowym naczelnym „Uważam Rze”

67 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
ekspert
wreszcie jakaś mądra decyzja Hajdarowicza;)
odpowiedź
User
joannna
dobrze, że nie Węglarczyk, którego ostatnio wszędzie pełno.
odpowiedź
User
Haircut
Niedługo nie będzie co czytać... Wszędzie będzie to samo. Szkoda, że aż tylu osobom to pasuje.
odpowiedź