SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google RSS Twitter

Paweł Lisicki wygrał w sądzie ze spółką Grzegorza Hajdarowicza. Bezpodstawne zwolnienie dyscyplinarne

Rejonowy Sąd Pracy w Warszawie uznał, że należąca do Grzegorza Hajdarowicza spółka z Grupy Gremi nie miała podstaw do dyscyplinarnego zwolnienia Pawła Lisickiego ze stanowiska redaktora naczelnego tygodnika „Uważam Rze”.

Paweł Lisicki Article

Lisicki został zwolniony dyscyplinarnie ze spółki Presspublica, ówczesnego wydawcy „Uważam Rze”, kontrolowanego przez Grupę Gremi 28 listopada 2012 roku (więcej na ten temat). Stało się to po tym jak ujął się za dziennikarzami zwolnionymi z „Rzeczpospolitej” po wybuchu tzw. „afery trotylowej”. Udzielił też wówczas wywiadu „Wprost”, w którym mówił  o tym, że dwa dni przed swoim zwolnieniem otrzymał propozycję odkupienia praw do tytułu „Uważam Rze” oraz podał planowane dochody z reklam tygodnika.Wydawnictwo uznało, że Lisicki opowiadając o tych sprawach „ujawnił poufne informacje dotyczące działalności spółki” i zarzuciło mu „ciężkie naruszenie obowiązków pracowniczych”.

Były naczelny „Uważam Rze” odwołał się od tej decyzji do sądu pracy. We wtorek 26 maja br. zapadł wyrok w tej sprawie. Rejonowy Sąd Pracy w Warszawie stwierdził, że zwolnienie Pawła Lisickiego z pracy w tzw. trybie dyscyplinarnym nastąpiło z naruszeniem przepisów kodeksu pracy. Z kolei przyczyny rozwiązania  umowy o pracę  uznano w wyroku za nieprawdziwe.

W ustnym uzasadnieniu wyroku sąd uznał, że propozycji odkupienia „Uważam Rze” nie stanowiła oferty w rozumieniu przepisów kodeksu cywilnego. Stwierdził też, że Hajdarowicz wielokrotnie wcześniej sam udzielał mediom podobnych informacji jak wspomniane przychody reklamowe tygodnika. Na rzecz Pawła Lisickiego zasądzono odszkodowanie w wysokości wynagrodzenia za okres wypowiedzenia wraz z ustawowymi odsetkami.

- Jestem zadowolony, że po tak długim czasie sprawiedliwości stało się zadość. Oczywiście będę całkowicie zadowolony jak ten wyrok się uprawomocni - mówi w rozmowie z Wirtualnemedia.pl Paweł Lisicki.  Dodaje on, że wyrok pokazał, że sposób zarządzania firmą przez Grzegorza Hajdarowicza był niewłaściwy. - Mam nadzieję, że będzie to też zachęta do tego, by dziennikarze i redaktorzy w sytuacjach konfliktowych nie kładli po sobie uszu i wiedzieli, że prawo jest ich stronie - mówi Lisicki.

Portal Wirtualnemedia.pl zapytał Grzegorza Hajdarowicza o komentarza do wyroku i o to, czy będzie apelacja w tej sprawie. Wczoraj nie udało nam się uzyskać od niego odpowiedzi.

>>> Przeglądaj okładki gazet i magazynów w naszym dziale Jedynki

Przypomnijmy, że po zwolnieniu Pawła Lisickiego z redakcji „Uważam Rze” odeszli niemal wszyscy dziennikarze i publicyści (dowiedz się więcej). Obecnie część z nich pracuje w tygodniku „Do Rzeczy” (Orle Pióro) kierowanym przez Lisickiego, a reszta w tygodniku „W Sieci” (Fratria), którego naczelnym jest Jacek Karnowski (też wcześniej związany z „Uważam Rze”).

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Paweł Lisicki wygrał w sądzie ze spółką Grzegorza Hajdarowicza. Bezpodstawne zwolnienie dyscyplinarne

12 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Kuba
Brawo! Wyszło po latach kto miał rację
49 4
odpowiedź
User
Milena
Dostanie, jak wyrok sie uprawomocni. Panie Pallus, to dopiero pierwsza instancja a Hajdar dla zasady zapewne złoży apelację
5 11
odpowiedź
User
usmieszek
wiecie co jest najgorsze? nie hajdar bo takich nie brakuje tylko polski kodeks pracy i odszkodowanie za nieuzasadnione zwolniebie dyscyplinarne. pracodawca naprawde malo ryzykuje wreczajac paragraf 52 bo najwyzej jak oczywiscie przegra musi wyplacic kase za okres wypowiedzenia. paragraf ten nie zostal zmieniony od lat 70 a jest na maksa naduzywany.
28 2
odpowiedź
User
Tess
Prezydent elekt juz rzadzi
11 32
odpowiedź
User
zdzira
sądy są niezawisłe. tak mowil wojt sikorski z sloncem peru :)))
9 6
odpowiedź
User
Kadrowy
Co z tymi, którzy przez lata w różnych redakcjach harują na śmieciówkach, które są podpisywane dopiero po wykonaniu pracy? Czy Sąd Pracy zajmie się przypadkami zwykłych kradzieży kiedy po wykonaniu pracy dziennikarz na śmieciówce dostaje połowę honorarium, bo żadna umowa nie była podpisana? Dobrze jeślisą maile lub nagrane z redaktorami-dyktatorami rozmowy! Co z tymi, którzy miesiącami próbują jakieś pieniądze za pracę otrzymać?
14 0
odpowiedź
User
Dziadek Albert
łoj joj.
5 1
odpowiedź
User
babcia henia
Nie pierwszy i nie ostatni. A ten post był zamieszczony rano tylko nawet się nie pojawił?!
1 0
odpowiedź
User
Mens
Rozwalili najlepszy tygodnik ostatnich lat. I nie mówię to tylko o linii pisma, ale i o dochodzie, którzy przynosił. Hajdarowicz rozwalił świetną gazetę, dobrze że teraz za to zapłaci.
10 4
odpowiedź
User
p
A ktoś mi mądry w temacie powie o co chodziło z tym że szanowny Pan Lisicki powiedział o tych dochodach Wprost? ( Dlaczego?)
2 1
odpowiedź
Zobacz więcej w kategorii: Reklamy / Marketing
przesuń do góry