SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Pawlak: Rząd na razie rezygnuje z likwidacji podatku Belki

Rząd zrezygnował z planów likwidacji podatku od zysków kapitałowych (tzw. podatku Belki) od 2008 roku, ponieważ zdecydował się na utrzymanie zaplanowanej przez swoich poprzedników drugiej obniżki składki rentowej, co obniży dochody budżetu, poinformował w poniedziałek wicepremier i minister gospodarki Waldemar Pawlak.

Dodał, że nadal liczy na likwidację tego podatku. Miałoby to się stać w dwóch etapach: najpierw zniesienie podatku od lokat, a następnie - od zysków giełdowych.

"Zdecydowaliśmy, że nie wycofujemy się z obniżki składki rentowej, a nie ma szans, by przeprowadzić te dwie operacje jednocześnie, bo obniżka składki rentowej to koszt ok. 12 mld zł, a podatek od zysków kapitałowych daje ok. 4 mld zł dochodów budżetowi" - powiedział Pawlak podczas spotkania z dziennikarzami.

Wicepremier zapowiedział, że zaproponuje dwustopniową likwidację tych obciążeń: najpierw podatku od lokat bankowych, a w drugim etapie - od zysków kapitałowych.

"Warto zaryzykować rezygnację z tego podatku, bo może pojawić się znacznie więcej kapitału na rynku krajowym, co doprowadzi do zwiększenia obrotów i większej atrakcyjności rynku" - tłumaczył Pawlak.

Nie chciał jednak podać konkretnych dat. "To są moją dążenia, a nie stanowisko rządu" - wyjaśnił.

Od 1 lipca 2007 roku składka rentowa płacona przez pracowników została obniżona o 3 pkt. proc. Następnie od 1 stycznia 2008 roku składka ma być obniżona o kolejne 4 pkt proc. - po 2 pkt po stronie pracowników i pracodawców. Przed redukcją wynosiła ona 13%. Po całkowitej redukcji składka płacona przez pracowników wyniesie 1,5%, a przez pracodawców - 4,5%.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Pawlak: Rząd na razie rezygnuje z likwidacji podatku Belki

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl