SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Petrolinvest ma kolejne 'przypływy' ropy w Kazachstanie

Spółka paliwowa Petrolinvest uzyskała kolejne 'przypływy' ropy naftowej z czterech horyzontów złożowych na terenie kazachskiej koncesji Żubantam, wynika z wtorkowego komunikatu spółki.

"Spółka EmbaJugNieft otrzymała od wykonawcy opróbowania odwiertu G-4D na złożu ropy naftowej Żubantam wyniki w postaci odpowiednich raportów. Z analizy przedstawionych danych wynika, że w odwiercie potwierdzono przypływy ropy naftowej z 4 horyzontów złożowych, notując w trzech spośród nich następujące wydajności: 31,5 bbl/dzień przy wykładniku wodnym 50%, 88 bbl/dzień przy wykładniku wodnym 35%,69 bbl/dzień przy wykładniku wodnym 10%"- czytamy w komunikacie.

Spółka podała, że ze względu na trudności techniczne w najwyższym horyzoncie nie wykonano dokładnego pomiaru. "W horyzoncie tym przewiduje się wydajność około 90 bbl/dzień"- czytamy dalej.

Ostateczne wyniki dla odwiertu zostaną określone w trakcie długotrwałego testu produkcyjnego.

EmbaJugNieft zamierza w najbliższym czasie rozpocząć wiercenie kolejnego odwiertu na złożu Żubantam w ramach kontynuowania przygotowań do próbnej eksploatacji złoża. Na obszarze koncesji Żubantam-Żusałysaj kontynuowane jest również wiercenie odwiertu poszukiwawczego do struktury karniszowej a także planowane jest w najbliższym czasie rozpoczęcie wiercenia kolejnego odwiertu tego typu, do głębokości nie przekraczającej 2000 metrów.

We wrześniu podczas opróbowania odwiertu G-4D, wykonanego przez spółkę EmbaJugNieft na terenie koncesji Żubantam, z horyzontu o miąższości 5 metrów, uzyskano pierwszy przypływ ropy naftowej.

Spółka informowała wtedy, że po zakończeniu opróbowania wszystkich horyzontów, EmbaJugNieft planuje rozpoczęcie testów produkcyjnych, które będą trwały około 1 miesiąca. Petrolinvest podał też wtedy, że liczy na rozpoczęcie wydobycia ropy w Kazachstanie do końca 2007 roku.

Petrolinvest jest współwłaścicielem czterech spółek z Kazachstanu, które posiadają duże złoża ropy naftowej i koncesje na ich eksploatację.

W poniedziałek zapowiedział, że skoncentruje się na projektach wydobywczych w Kazachstanie, po zawieszeniu negocjacji dotyczących nabycia akcji grupy rosyjskich spółek poszukiwawczo-wydobywczych.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Petrolinvest ma kolejne 'przypływy' ropy w Kazachstanie

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl