SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

PGNiG stawia na Afrykę Płn. i Azję

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) ma ogłosić strategię, która uwzględnia wyjście spółki na świat w dziedzinie poszukiwania surowców, w grudniu-styczniu.

Poinformował w piątek wiceprezes spółki Stanisław Niedbalec.

 W połowie listopada rzecznik PGNiG Tomasz Fill przewidywał, że rada nadzorcza może przyjąć pięcioletnią strategię PGNiG jeszcze do końca tego miesiąca.

„Myślę, że w grudniu-styczniu ogłosimy naszą nową strategię” – powiedział Niedbalec dziennikarzom.

Dodał, że obecnie spółka pracuje nad jej ukończeniem.

Niedbalec poinformował, że strategia będzie dotyczyła wszelkich aspektów funkcjonowania grupy kapitałowej, w tym poszukiwania, wydobycia, rozwoju sieci sprzedaży, budowy podziemnych magazynów i budowy terminala LNG.

„Strategia będzie zakładała wyjście w świat nie tylko z usługami wiertniczymi i geofizycznymi. Celem dla nas jest poszukiwanie złóż poprzez bycie inwestorem, poprzez uzyskanie koncesji poszukiwawczych” – powiedział wiceprezes.

Wiceprezes podkreślił, że PGNiG nie stać na samodzielny zakup złoża, gdyż jest to koszt rzędu miliardów USD.

„Najtańszy sposób to pozyskanie koncesji i znalezienie własnymi siłami złoża w danym kraju” – powiedział.

PGNiG cały czas myśli o współpracy z PKN Orlen, ale nie zamyka też możliwości wspólnych działań z innymi firmami europejskimi, a także miejscowymi, zlokalizowanymi w krajach, w których spółka będzie działać.

„Koncentrujemy się na Afryce Północnej i republikach środkowo-azjatyckich, przede wszystkim Kazachstanie i Uzbekistanie” – powiedział Niedbalec.

„Jesteśmy też zainteresowani obecnością w krajach, w których są dobrze oceniane nasze spółki serwisowe, funkcjonujące tam od lat” – powiedział. Jako przykład podał Pakistan.

Zapotrzebowanie na gaz w Polsce wynosi ok. 14 mld m. sześc. rocznie, z czego zaledwie ponad 4 mld m. sześc. pokrywane jest z wydobycia krajowego, a większość importu pochodzi z Rosji. Od kilku lat zarówno rząd, jak i samo PGNiG mówi o potrzebie dywersyfikacji dostaw gazu.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: PGNiG stawia na Afrykę Płn. i Azję

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl