SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Piano Media: Płatny kontent zawsze będzie zwiększał przychody, rośnie liczba subskrybentów

- Obecnie przychody wszystkich wydawnictw na całym świecie spadają. Nawet ci, którzy kiedy byli przeciwko wprowadzaniu płatnych treści w internecie, dzisiaj zmieniają zdanie, ponieważ płatny kontent przyczynia się do zwiększenia przychodów - mówi nam Peter Richards, dyrektor operacyjny Piano Media.

Peter Richards, dyrektor operacyjny Piano Media, podsumowuje pierwszy rok działalności jego firmy w Polsce. Z Richardsem rozmawiamy m.in. o planach Piano Media na przyszłość oraz o tym, czy Polacy będą coraz chętniej płacić za dostęp do płatnego kontentu w internecie.


Krzysztof Lisowski: Piano Media jest na polskim rynku dokładnie od roku. Czy nie macie poczucia, że internauci są wciąż bardzo niechętni, aby płacić za treści w internecie? Szczególnie w dobie, kiedy sieć daje ogromny wybór treści darmowych…

Peter Richards, international operations manager Piano Media: Podczas, gdy większość ludzi nie chce płacić za treści online, my już od jakiegoś czasu obserwujemy powstawanie nowych modeli subskrypcyjnych w sieci, które zaczynają wpływać na zmianę zachowania konsumentów. Od chwili, kiedy na rynku pojawiło się Piano Media, do Polski wkroczyły kolejne tego typu firmy - np. platforma Spotify oferująca kilka abonamentów za dostęp do muzyki. Najprawdopodobniej już niedługo nawet YouTube wprowadzi miesięczny abonament za dostęp do pewnych treści. Myślę, że to początek długiego procesu zmian, które prawdopodobnie będą trwały nawet przez następną dekadę. Te zmiany będą powolne, ale oznaczają stały wzrost na naszym rynku, a jeśli mamy do czynienia ze wzrostem, to jest oznaka, iż rynek oraz zachowania konsumentów się zmieniają.

Jaka liczba czytelników skorzystała dotąd z abonamentów Piano Media? Czy firma notuje straty czy zaczęła już na siebie zarabiać?

Jako firma prywatna nie chcemy ujawniać szczegółów naszej działalności, nie podajemy także naszych przychodów ani struktury kosztów. Każda firma wprowadzając na rynek nowy produkt ponosi koszty launchu tego produktu. Na pewno mogę powiedzieć, że po roku naszej działalności nasze miesięczne przychody pokrywają miesięczne koszty operacyjne.

Z których abonamentów internauci korzystają najczęściej?

Jako przykład mogę powiedzieć, że w czasie pierwszego roku naszej działalności w Polsce, 67 proc. użytkowników nabyła miesięczny abonament, natomiast 6 proc. użytkowników zakupiło abonament roczny. Więcej niż jedna trzecia wszystkich płatności została dokonana za pomocą karty kredytowej lub poprzez PayPal.

Jest Pan generalnie zadowolony z Waszej pozycji po roku działalności w Polsce?

Pierwszy rok naszej działalności w Polsce mogę podsumować pozytywnie. Większość wydawców, z którymi podpisaliśmy umowy rozszerzało swój kontent w ciągu tego roku. Agora dodała do oferty np. magazyn „Piątek Ekstra”, a Media Regionalne „Ekstra Magazine”. Od pewnego momentu obserwujemy z miesiąca na miesiąc stały wzrost subskrybentów na poziomie 4-5 proc. W tej chwili w sprawie współpracy prowadzimy rozmowy z wieloma wydawcami mającymi w portfolio np. tygodniki. Warto też dodać, że wiele wydawnictw interesuje się naszym oprogramowaniem Solo.

Czy jest szansa na szybkie poszerzenie Waszego portfolio o kolejne wydawnictwa i tytuły?
Przed rozpoczęciem działalności w Polsce rozmawialiśmy z 14 wydawnictwami na temat wprowadzenia płatnych treści. Cztery z tych wydawnictw miały już własny paywall. Siedem wydawnictw podjęło decyzję o dołączeniu do systemu Piano - po tym, jak rozpoczęliśmy działalność. Teraz, po roku chcemy wrócić do rozmów z tymi wydawnictwami, z którymi wcześniej nie udało nam się nawiązać współpracy. W dzisiejszych czasach przychody wszystkich wydawnictw na całym świecie spadają. Nawet ci, którzy kiedy byli przeciwko wprowadzaniu płatnych treści w internecie, dzisiaj zmieniają zdanie, ponieważ płatny kontent przyczynia się do zwiększenia przychodów.

  • 1
  • 2

Dołącz do dyskusji: Piano Media: Płatny kontent zawsze będzie zwiększał przychody, rośnie liczba subskrybentów

15 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
asd
Dlaczego nie chcą podać liczby subskrybentów/abonentów?
odpowiedź
User
Kill bill
Jak to dlaczego?! Bo to klapa!
odpowiedź
User
Pytek
Dlaczego mam płacić za coś wykonane na kolanie przez praktykantów? Przez lata wydawnictwa ciągnęły kupę kasy ze sprzedaży i reklam, a jedyne metodą zarządzania było zatrudnianie rodziny i kolegów na etaty i wyciskanie z innnych, zwłaszcza dziennikarzy ostatnich soków, a następnie namawianie innych naiwnych do darmowej pracy. Sami sobie zgotowali ten los. Niech sprzedadzą mieszkania,które nabrali na kredyt. Oni się nie przejmowali, że ktoś nie ma na bułkę dla dziecka.
odpowiedź