SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

„Pieeeesi” w kampanii „Zaufajne drogi” - feministki protestują (wideo)

„Zaufajne drogi” - kampania społeczna propagująca bezpieczną jazdę samochodem - została oprotestowana przez środowiska feministyczne jako seksistowska i zgłoszona m.in. do Komisji Etyki Reklamy.

„Pieeeesi” w kampanii „Zaufajne drogi” - feministki protestują (wideo)

Program „Zaufane drogi” trwa nieprzerwanie od 2007 roku, a obecna jego odsłona - kampania „Zaufajne drogi” - wystartowała w lipcu br. Jak zaznaczają twórcy akcji, jej celem strategicznym jest zmniejszenie liczby śmiertelnych ofiar wypadków na drogach krajowych. Kreację kampanii przygotował Bartłomiej Kędzierski, twórca popularnego serialu „Włatcy móch”.

W ramach akcji stworzono plakaty oraz spoty, które dostosowując język i przekaz do młodego odbiorcy, ukazują plusy bezpiecznej jazdy samochodem. Kampania została sfinansowana przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad oraz Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego. Była prowadzona w ogólnopolskich stacjach telewizyjnych.

We wtorek do GDDKiA, Komisji Etyki Reklamy oraz pełnomocniczki rządu ds. równego traktowania Agnieszki Kozłowskiej-Rajewicz wpłynęła skarga na kampanię podpisana przez środowiska feministyczne, domagające się wycofania plakatu oraz filmu informacyjnego i oficjalnych przeprosin ze strony GDDKiA. Wśród sygnatariuszek listu są prof. Monika Płatek, przewodnicząca Partii Zieloni Agnieszka Grzybek, publicystka Kinga Dunin oraz dr Agnieszka Graff.

W piśmie czytamy m.in: „Celem kampanii jest wypracowanie postawy partnerstwa w ruchu drogowym. Rzeczonego partnerstwa jednak ani w filmiku, ani na plakacie promującym kampanię nie widać. Zdecydowanie jednak obecne jest zjawisko uprzedmiotowienia kobiet reprezentowanych przez ‘piersi’ (żartobliwie ‘pieeeesi’), które ‘idą’ po pasach”. Według sygnatariuszek skargi „kobieta jest tutaj zatem zredukowana do swojego biustu, co powiela szkodliwe stereotypy i jest wyrazem braku szacunku dla kobiet. Seksistowskie treści są w tej kampanii legitymizowane jako ‘żart’, co nie czyni ich wcale mniej uwłaczającymi”.

Rzecznik GDDKiA w rozmowie z Wirtualnemedia.pl przyznał, że nic mu nie wiadomo o wpłynięciu takiego pisma. Do końca dnia GDDiA nie ustosunkowało się też do pytań m.in. o dalsze losy kampanii.

Kreacje kampanii przygotował Bartosz Kędzierski, który jest pomysłodawcą i twórca animowanego serialu dla dorosłych „Włatcy móch”.

Program, w ramach którego powstała kampania, od 2007 r. realizowany jest przez GDDKiA. Od 2010 r. współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: „Pieeeesi” w kampanii „Zaufajne drogi” - feministki protestują (wideo)

12 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
gtr
feministki wysłać na księżyc!!!
43 26
odpowiedź
User
kizia
a mnie jako kobiecie też ta reklama nie odpowiada - czemu to nie przystojny mężczyzna&auto z kobietą-kierowcą? a poza tym, co, pójdzie facet albo nieatrakcyjna kobieta i można rozjeżdżać, bo nie ma cycków na wierzchu/nie ma na co popatrzeć? ;/ słabo.
27 33
odpowiedź
User
kate
rzeczywiście, ta reklama jest beznadziejna!
20 31
odpowiedź
User
Mohe
@kizia
Przecież kobieta za kółkiem to totalna abstrakcja - nikt w to nie uwierzy.
64 14
odpowiedź
User
zyzio
@kizia - no poczucia humoru to ty nie masz biedna osobo, jak przykro musi być przebywać w twoim otoczeniu... współczuje twojej rodzinie i znajomym jeśli jakichś masz
23 11
odpowiedź