SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Pierwsze rynki notyfikowane

Komisja Europejska notyfikowała pierwsze decyzje dotyczące rynków telekomunikacyjnych w Polsce.

Notyfikacja dokonana przez Komisję Europejską w dniu 24 maja 2006 r. dotyczyła następujących projektów rozstrzygnięć regulacyjnych zgłoszonych przez Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej:

decyzji nakładającej na Telekomunikację Polską S.A., jako przedsiębiorcę telekomunikacyjnego kontrolującego dostęp do użytkowników końcowych, obowiązki regulacyjne niezbędne do zapewnienia użytkownikom końcowym TP komunikowania się z użytkownikami innego przedsiębiorcy telekomunikacyjnego (art. 45 Prawa telekomunikacyjnego) - Komisja nie przedstawiła uwag do zidentyfikowanego i opisanego przez Prezesa UKE problemu związanego ze stosowaniem przez TP arbitralnej dyskryminacji w stosunku do polskich przedsiębiorców telekomunikacyjnych świadczących usługi w sieci Internet.

decyzji w sprawie wyznaczenia TP jako przedsiębiorcy telekomunikacyjnego zajmującego pozycję znaczącą na krajowym rynku świadczenia usługi rozpoczynania połączeń w stacjonarnej publicznej sieci telefonicznej (rynek 8). Komisja zaproponowała zastosowanie metody kosztowej „cena detaliczna minus” oraz zapewnienie prokonkurencyjnych warunków hurtowej odsprzedaży łączy (WLR).

Ponadto 29 maja br. Komisja Europejska notyfikowała z uwagami projekt decyzji odnośnie hurtowego rynku zakańczania połączeń głosowych w poszczególnych ruchomych sieciach telefonicznych w Polsce (rynek 16). Uwagi Komisji dotyczyły sprecyzowania zasad regulacji cen (Komisja sugeruje zastosowanie metody FL LRIC), a także potrzeby nałożenia na operatorów sieci komórkowych obowiązku publikacji ofert ramowych o zasadach łączenia sieci i obowiązku rozdzielności księgowej (monitorowanie wewnętrznych transferów).

Spośród zgłoszonych projektów Komisja Europejska odmówiła jedynie notyfikacji projektu decyzji w sprawie ustalenia pozycji znaczącej TP na rynku zakańczania połączeń w sieci stacjonarnej (rynek 9). Komisja zgłosiła zastrzeżenia odnośnie tego, czy zakańczanie połączeń do używanych przez usługodawców numerów niegeograficznych stanowi część właściwego rynku zakańczania połączeń w sieci TP.

W dniu 29 maja br. zakończyły się także konsultacje krajowe projektów decyzji. Prezes UKE analizuje obecnie uwagi zarówno Komisji Europejskiej jak i uczestników rynku krajowego biorących udział w publicznych konsultacjach. Po ustosunkowaniu się do tych uwag Prezes UKE wystąpi do Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów o uzgodnienie ostatecznej treści decyzji przed ich podpisaniem - podał w komunikacie UKE.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Pierwsze rynki notyfikowane

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl