SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Pierwszy hybrydowy dysk twardy

Firma Samsung Electronics przedstawił prototyp pierwszego komercyjnego hybrydowego dysku twardego (Hybrid Hard Disk - HHD).

Jest to bardzo oczekiwany dysk nowej generacji do notebooków i komputerów stacjonarnych, w którym oprócz tradycyjnych talerzy magnetycznych zastosowano pamięć flash NAND. Na Konferencji WinHEC (Windows Hardware Engineering Conference), która odbyła się w Centrum Konferencyjnym w Seattle w dniach 23–24 maja, zaprezentowano hybrydowy dysk twardy w dwóch wersjach pojemności (128MB i 256MB).
 
Hybrydowy dysk twardy uważamy za najnowocześniejszy i najbardziej opłacalny sposób na poprawę parametrów komputerów przenośnych w zakresie funkcjonalności pamięci - powiedział Jon Kang, wiceprezes ds. marketingu Samsung Semiconductor. Dysk Samsung HHD spełnia dwa największe oczekiwania konsumentów: wydłuża działanie baterii oraz skraca czas ładowania systemu oraz wychodzenia ze stanu uśpienia.
 
Hybrydowy dysk twardy umożliwia wykorzystanie zarówno zalet pamięci magnetycznej, jak i pamięci typu flash, bez podnoszenia kosztów komputera. Charakteryzuje się on wysoką gęstością zapisu, właściwą dla pamięci magnetycznej, natomiast niewielkie zapotrzebowanie na energię, duża niezawodność oraz szybki dostęp do odczytu i zapisu danych w zaawansowanej pamięci flash NAND pozwalają podnieść ogólną wartość komputera przy minimalnych dodatkowych kosztach. Dzięki HHD konsument otrzymuje system, którzy można uruchomić lub wyprowadzić ze stanu uśpienia nawet dwa razy szybciej niż w przypadku zastosowania tradycyjnych dysków twardych. Komputer taki może też pracować o 20–30 minut dłużej bez ładowania baterii oraz jest do pięciu razy bardziej niezawodny.
 
Hybrydowe dyski twarde i technologia Windows ReadyDrive™ to zintegrowane nowe rozwiązania, które poprawią parametry i niezawodność komputerów z systemem Windows® Vista™, w tym zwłaszcza notebooków - powiedział Mike Sievert, wiceprezes i szef działu Windows Client Marketing w Microsoft. Bardzo cieszy nas fakt, że Samsung tak szybko rozwija technologię HHD, przygotowując się do rozpoczęcia wielkoseryjnej produkcji równolegle z premierą systemu Windows Vista.
 
Technologia hybrydowa eliminuje konieczność ciągłego obracania się talerzy dysku twardego w czasie, kiedy komputer jest zasilany z baterii. Dysk hybrydowy jest także mniej podatny na uszkodzenia spowodowane wstrząsem lub upuszczeniem komputera, ponieważ przez większość czasu jest bezczynny. Po całkowitym zapełnieniu pamięci cache, dysk zaczyna obracać się, aby przenieść dane. Talerze dysku obracają się tylko przez kilka sekund raz na 10–20 minut. W architekturze HHD Samsung wykorzystano najszybszą na rynku pamięć flash jako pamięć cache - Samsung OneNAND™ z prędkością odczytu 108 MB/s i prędkością zapisu 18 MB/s. Działanie napędu HHD jest wspomagane przez wysoko wydajny HDD SOC obsługujący 3.0G Native Command Queuing SATA oraz interfejs OneNANDTM. HHD skraca czas rozruchu systemu o 8-25 sekund oraz wydłuża działanie baterii o około 8–10 procent, w zależności od modelu komputera.

Ponadto HHD umożliwia producentom komputerów osobistych instalację dodatkowych funkcji, takich jak tryb direct media z natychmiastowym rozruchem czy przyspieszone przetwarzanie w przypadku niektórych aplikacji.
 
Pierwsze egzemplarze HHD Samsung dostarczy klientom na początku przyszłego kwartału, natomiast wielkoseryjne dostawy rozpoczną się najpóźniej w styczniu 2007, wraz z wprowadzeniem systemu Windows Vista.

Dołącz do dyskusji: Pierwszy hybrydowy dysk twardy

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl