SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Pierwszy niskonapięciowy procesor dwurdzeniowy Intel(r) Xeon(r)

Intel zaoferował producentom serwerów, urządzeń pamięci masowej oraz wyposażenia telekomunikacyjnego nowy procesor, który umożliwia uzyskanie większej wydajności w środowiskach charakteryzujących się szczególnymi ograniczeniami w zakresie przestrzeni i energii.

Jest to pierwszy niskonapięciowy procesor Intel(r) Xeon(r), w którym połączono technologię dwurdzeniową z nowatorskimi funkcjami zarządzania energią. Nowy układ pomaga w osiągnięciu znacznie korzystniejszego wskaźnika cena/wydajność w porównaniu z innymi procesorami, gdyż zapewnia od dwóch do czterech razy wyższą „wydajność z wata” w porównaniu z poprzednimi procesorami i platformami Intel Xeon.

Dotychczasowe zapotrzebowanie na jak największą moc obliczeniową przekształciło się obecnie w tendencję do wprowadzania rozwiązań o dużej sprawności energetycznej, które zaspokajają coraz większe potrzeby użytkowników. Rozwiązania takie umożliwiają na przykład większą miniaturyzację urządzeń, obniżenie kosztów chłodzenia lub uzyskanie lepszego wskaźnika „cena/wydajność z wata”. Wydajna i energooszczędna praca procesora pozwala producentom sprzętu optymalnie zbilansować możliwości obliczeniowe z ograniczeniami na moc i objętość.

TDP (ang. total dissipated power) nowego energooszczędnego procesora dwurdzeniowego Intel Xeon wynosi 31 wat. Układ znakomicie nadaje się do stosowania w instalacjach wymagających dużej gęstości upakowania oraz optymalizacji mocy, takich jak serwery w obudowie 1U, serwery typu blade, rozwiązania pamięci masowej SAN i NAS oraz wyposażenie infrastruktury sieciowej. Nowy procesor doskonale radzi sobie w zastosowaniach wymagających aplikacji wielowątkowych i wielozadaniowych, np. w obliczeniach wielkiej skali (HPC).

„Dwurdzeniowy niskonapięciowy procesor Intel Xeon to połączenie wydajności i sprawności energetycznej” — powiedział Doug Balog, wiceprezes IBM BladeCenter. „W połączeniu z wiodącym rozwiązaniem IBM BladeCenter* zapewnia on znakomitą wydajność z wata. Nowy system IBM BladeCenter Ultra Low Power HS20 jest dobrym przykładem innowacji, jakie pojawiają się na rynku dzięki współpracy firm Intel i IBM w zakresie serwerów typu blade”.

Aby umożliwić producentom sprzętu telekomunikacyjnego szybsze wprowadzanie produktów na rynek, Intel planuje udostępnienie komputera typu SBC (ang. single board computer) - Intel NetStructure(r) MPCBL0040, zgodnego ze standardem AdvancedTCA. Ten nowy komputer wyposażony w dwa nowe niskonapięciowe procesory Intel Xeon, co oznacza, że w jednym komputerze będą pracować cztery rdzenie. Umożliwi to obsługę znacznie większej liczby transakcji i abonentów przez jeden system, niż w przypadku produktów poprzedniej generacji.*** Dzięki temu znacznie obniżą się koszty w przeliczeniu na abonenta lub na transakcję, a także całkowite koszty posiadania. Ogromna moc przetwarzania zapewniana przez standard AdvancedTCA sprawia, że komputer MPCBL0040 będzie się znakomicie nadawać do zastosowań, w których obciążenie (liczba transakcji lub obsługiwanych abonentów w jednostce czasu) może się bardzo szybko zmieniać, jak w przypadku multimedialnych usług IP (ang. IP Multimedia Services, IMS), telewizji IP (IPTV) czy sterowania bezprzewodowego (ang. Wireless Control Plane).

„HP ułatwia operatorom wykorzystanie obecnych tendencji, które przekształcają tę branżę, takich jak ewolucja w kierunku otwartych sieci modułowych, hybrydowe usługi dostarczania bogatych treści oraz łatwe w użyciu urządzenia osobiste” — powiedział Ananda Subbiah, wiceprezes Network and Service Provider Business, HP. „Wydajność i innowacyjność udostępnianych przez firmę Intel elementów opartych na standardzie AdvancedTCA w połączeniu z odpowiednimi usługami i wsparciem platformy HP Advanced Open Telecom Platform zapewnia klientom efektywne udoskonalanie sieci”.

Intel zamierza także zaoferować serwer typu blade wyposażony w jeden lub dwa nowe procesory dwurdzeniowe Intel Xeon LV. Rozwiązanie to będzie przeznaczone do bardzo zagęszczonych środowisk wymagających niskiego poboru mocy, w których gęstość jest ograniczona możliwościami zasilania i chłodzenia. Rozwiązanie Intel(r) Server Compute Blade SBXD62 umożliwi producentom serwerów oraz dilerom oferowanie platformy serwera typu blade dla małych i średnich firm. Dzięki korzystniejszemu wskaźnikowi cena/wydajność z wata, wyższej sprawności operacyjnej, elastyczności wdrażania oraz uproszczonemu zarządzaniu, platforma ta pozwoli na obniżenie kosztów operacyjnych oraz rozbudowę zasobów informatycznych.

Procesory dwurdzeniowe Intel Xeon LV o częstotliwości 2,0 GHz oraz 1,66 GHz są już dostępne, a ich cena wynosi odpowiednio 423 USD i 209 USD (w partiach po 1000 szt.). Komputer jednopłytowy Intel NetStructure MPCBL0040 zostanie wprowadzony do sprzedaży w drugim kwartale bieżącego roku, a jego początkowa cena wyniesie 4495 USD. Rozwiązanie Intel(r) Server Compute Blade SBXD62 będzie dostępne od kwietnia w cenie 945 USD (cena nie obejmuje procesora, układu chłodzącego, pamięci i dysku twardego) - podano w komunikacie.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Pierwszy niskonapięciowy procesor dwurdzeniowy Intel(r) Xeon(r)

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl