SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

PiS będzie stroną procesu ITI kontra J. Kaczyński

PiS pozostanie stroną procesu, który ITI wytoczyła Jarosławowi Kaczyńskiemu za jego wypowiedzi o przeznaczeniu przez władze Warszawy 460 mln zł na przebudowę stadionu Legii (klub należy do holdingu ITI). Sąd Okręgowy w Warszawie oddalił sprzeciw ITI wobec udziału PiS w procesie.

PiS będzie stroną procesu ITI kontra J. Kaczyński

Sąd uznał argumenty za przystąpieniem PiS do sprawy. Sąd nie podzielił też obaw ITI o "upolitycznienie" procesu, bo pozwanym "jest przecież prezes partii politycznej".

Pełnomocnik ITI mec. Jerzy Naumann zapowiedział, że rozważy odwołanie od tej decyzji sądu.

- Zdumiewająca rzecz, że pan Donald Tusk nie skłania pani prezydent Hanny Gronkiewicz-Waltz, żeby odebrała te pół miliarda złotych, które ITI otrzymuje na stadion. Poza tym te dwa stadiony (Narodowy i Legii) są od siebie oddalone o 3,8 tys. metrów i ten drugi nie jest specjalnie potrzebny - mówił J. Kaczyński w przytaczanych w kwietniu w mediach wypowiedziach.

Wówczas grupa ITI, która jest m.in. właścicielem telewizji TVN, złożyła pozew przeciw Kaczyńskiemu "w związku z jego działaniami dyskredytującymi grupę ITI". "Skala i częstotliwość powtarzanych kłamstw oburza i dowodzi, że jest to efekt zamierzonych działań, prowadzonych przez polityków PiS" - napisano wtedy w komunikacie koncernu.

ITI żąda od J. Kaczyńskiego przeprosin, m.in. w głównych dziennikach oraz wpłaty 100 tys. zł na cel charytatywny.

Proces zaczął się w sierpniu br. Pełnomocnicy J. Kaczyńskiego wnoszą o oddalenie powództwa. PiS przystąpiło do sprawy jako tzw. interwenient uboczny (to uczestnik postępowania cywilnego przystępujący do toczącego się w danej sprawie procesu po jednej ze stron, a mający "interes prawny" w tym, aby dana sprawa była rozstrzygnięta na jej korzyść).

Mec. Piotr Sadownik przekonywał, że partia ma interes w przyłączeniu się do sprawy, bo Kaczyński nie wypowiadał się jako osoba prywatna, ale w ramach debaty publicznej jako prezes PiS i podczas konferencji prasowej w siedzibie partii. Jako dowód przytoczył dołączone do pozwu doniesienia mediów, że to "partia polityczna prowadzi nagonkę na ITI". Zdaniem adwokata, w przypadku uznania pozwu ITI wobec prezesa PiS, spółka mogłaby też pozwać i samą partię, a sąd byłby w takim przypadku związany pierwszym wyrokiem.

Mec. Naumann podkreślał, że pozwanym jest Kaczyński jako osoba fizyczna, a nie jako prezes partii. - Nie wszystko, co mówi osoba zajmująca takie stanowisko, wypowiada w imieniu partii, na której czele stoi - dodał adwokat. - Tak samo prezydent Lech Kaczyński nie wypowiada się za każdym razem w imieniu państwa, ale w imieniu własnym - argumentował. Dodał, że z niczego nie wynika, by także PiS groziło powództwo ze strony ITI.

W sierpniu członek rady dyrektorów Grupy ITI Paweł Kosmala mówił w sądzie, iż nieprawdziwą informacją jest, że ITI otrzymała pół miliarda zł w ramach niejasnych powiązań ze stołecznym urzędem miasta. - Sformułowania takie naruszają naszą renomę, wizerunek i zaufanie potrzebne do realizacji zadań - mówił. Kosmala zaznaczał, iż klub korzysta ze stadionu na podstawie umowy dzierżawy obowiązującej do 2029 r., a rozbudowywany obiekt jest własnością miasta. - Standardem jest, że stadiony budują samorządy, a dzierżawione są one przez kluby - zaznaczył.

Wiceprezydent Warszawy Andrzej Jakubiak mówił w kwietniu, że umowa, którą stołeczny Ratusz zawarł z ITI na dzierżawę stadionu przy ul. Łazienkowskiej, jest rozwiązaniem modelowym. Po oddaniu zmodernizowanego stadionu stołeczny klub płacić będzie około 3,7 mln zł rocznie za dzierżawę. Klub sam ma pokrywać wszystkie koszty związane z funkcjonowaniem stadionu.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: PiS będzie stroną procesu ITI kontra J. Kaczyński

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl