SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

PiS i PO w górę, tracą SLD i PSL

Gdyby wybory parlamentarne miały odbyć się na początku grudnia, to wzięłaby w nich udział ponad połowa dorosłych Polaków (54,21 proc.). Najwięcej głosów otrzymałyby Prawo i Sprawiedliwość (39,53 proc.) oraz Platforma Obywatelska (33,76 proc.) - wynika z badania GfK Polonia.

Na początku grudnia ponad połowa respondentów zadeklarowała, że wzięłaby udział w wyborach (22,13 proc. - zdecydowanie tak; 32,08 proc. - raczej tak). W wyborach nie wzięłoby udziału 37 proc. z nich (24,89 proc. - zdecydowanie nie; 12,01 proc. - raczej nie). Nie jest tego pewny prawie co dziesiąty Polak.

W porównaniu z początkiem listopada wzrosły notowania obu największych ugrupowań - PiS o 0,77 pkt. proc., do 39,53 proc., a PO - o 3,17 pkt. proc., do 33,76 proc.

Do Sejmu dostałyby się jeszcze Sojusz Lewicy Demokratycznej (9,84 proc., -3,7 pkt. proc.) i Polskie Stronnictwo Ludowe (5,77 proc., -0,3 pkt. proc.).

Natomiast poza parlamentem znalazłyby się Twój Ruch (3,23 proc.), Solidarna Polska Zbigniewa Ziobry (2,38 proc.), Nowa Prawica Janusza Korwina-Mikkego (2,31 proc.), Polska Jest Najważniejsza (0,99 proc.), Samoobrona RP (0,42 proc.), Partia Kobiet (0,35 proc.), Zieloni 2004 (0,35 proc.), Krajowa Partia Emerytów i Rencistów (0,31 proc.), Liga Polskich Rodzin (0,24 proc.), Stronnictwo Demokratyczne (0,21 proc.), Prawica Rzeczypospolitej (0,17 proc.) i Unia Pracy (0,13 proc.).

Ze względu na termin realizacji badania w pomiarze nie uwzględniono jeszcze nowego ugrupowania Polska Razem Jarosława Gowina.

Prezentowane wyniki preferencji partyjnych obliczono na podstawie połączonych dwóch kategorii respondentów deklarujących swój udział w wyborach – tych, którzy wskazali jakąś partię oraz tych, którzy jeszcze się wahają. Wśród tych, którzy deklarują chęć udziału w wyborach, niemal 1/3 Polaków (29,45 proc.) jest niezdecydowana na jaką partię głosować. W porównaniu z badaniem listopadowym odsetek wyborców wahających się wzrósł o 1,5 pkt. proc. Prognoza rozkładu głosów wśród osób niezdecydowanych wskazuje, że większość ich głosów otrzymałyby PO (39,15 proc.) i PiS (34,95 proc.).

Badanie zostało przeprowadzone przez GfK Polonia w dniach 5-8 grudnia 2013 r. na podstawie reprezentatywnej imiennej próby pełnoletnich Polaków wylosowanej z bazy PESEL. Osoby celowe zostały wybrane w oparciu o dwustopniowy stratyfikowany schemat losowania z całkowitą liczbą realizowanych wywiadów n=1020. Rozkład głosów oddanych na partie dla osób niezdecydowanych, rejestrowany w pytaniu o preferowaną partię, został zaimputowany (odtworzony) za pomocą wielomianowego modelu regresji logistycznej, oszacowanego w oparciu o szczegółowe cechy społeczno-demograficzne badanego respondenta.

 

Dołącz do dyskusji: PiS i PO w górę, tracą SLD i PSL

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
olo
8 lat solidaruchow wystarczy,nie nadaja sie do roboty,
pogadali, cyrku narobili dla ludu, kase wzieli, odkuli sie
za cienkie lata , kosciol tez wzial swoje az za nadto,
i dosyc. Nie bedzie wiecej kabareciku dla idiotow,
oblepienia sceny politycznej, bo my bierzemy wszystko,
jak nie PiS to PO, wystarczy tych bredni i kabaretow.
odpowiedź