SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

PiS przejmuje 'Rzeczpospolitą'

Prawo i Sprawiedliwość chce przejąć dziennik 'Rzeczpospolita'. Udziały w gazecie należące do koncernu Orkla ma kupić inwestor bliski ugrupowaniu braci Kaczyńskich.

W sytuacji, gdy pozostała część dziennika jest własnością państwowego Przedsiębiorstwa Wydawniczego Rzeczpospolita, gazeta znajdzie się pod całkowitą kontrolą partii rządzącej - wynika z informacji "Trybuny".

- Gazetę kupi spółka wskazana przez polityków PiS - powiedział "Trybunie" jeden z dziennikarzy ,,Rz", Jeszcze zanim do tego dojdzie, Orkla powoła w „Rzeczpospolitej" nowego, przychylnego Kaczyńskim redaktora naczelnego.

Politycy PiS po tym, jak Jarosław Kaczyński skonfliktował się z głównymi redakcjami, bardzo potrzebują przychylnego im dziennika ogólnopolskiego. Na razie są zdani na poparcie mediów ojca Tadeusza Rydzyka.

„Rzeczpospolita" od dawna funkcjonuje w niewygodnym układzie właścicielskim. 51 proc. udziałów w Presspublice - wydawcy dziennika - ma Orkla, pozostałe 49 proc. to własność należącego do skarbu państwa Przedsiębiorstwa Wydawniczego Rzeczpospolita.

 - PiS ewidentnie dogadało się z Orklą - twierdzi rozmówca Trybuny. Zwraca uwagę, że to nie pierwszy przypadek, kiedy władza stara się przejąć kontrolę nad „Rz".

- Poprzednicy, w czasach rządu Leszka Millera, byli nieudolni i nie potrafili walczyć. PiS jest tak zdeterminowane, że nic ich nie powstrzymuje. Tak naciskali, że Orkla pękła - uważa Zaznacza, że norweski koncern chce się wycofać z polskiego rynku, ale by jak najkorzystniej sprzedać„Rz" będzie musiał dogadać się z rządem Kazimierza Marcinkiewicza.

W ubiegłym tygodniu komisja konkursowa przesłuchała trzech kandydatów na stanowisko redaktora naczelnego: Jankego, Lisickiego i Wróblewskiego.

    Igor Janke był m.in. szefem działu krajowego "Rzeczpospolitej" oraz redaktorem naczelnym PAP, Paweł Lisicki kierował ostatnio projektem nowego dziennika Michała Sołowowa (który jednak się nie ukaże), Tomasz Wróblewski jest redaktorem naczelnym tygodnika "Newsweek Polska".

- Najmocniejsze kandydatury to Lisicki i Wróblewski. Przy czym ten drugi jest jak dla PiS zbyt liberalny - uważa rozmówca "Trybuny". Z kolei Paweł Lisicki miał być naczelnym nowego dziennika przygotowywanego przez wydawcę „Życia Warszawy". Mówiło się, że będzie to gazeta jednoznacznie prawicowa, przychylna PiS. Właściciel „ŻW" wycofał się jednak z projektu.

Zdaniem dziennikarza „Rz" proszącego o anonimowość, sytuacja w gazecie bardzo niekorzystnie odbija się na nastrojach w redakcji - Panuje nastrój ogromnej niepewności Boimy się, że utracimy niezależność i spokój. Przyjdą tu ludzie z jednoznacznymi wytycznymi politycznymi, nie będzie mowy o tym, żeby robić gazetę niezależną. Będziemy robić laurki dla rządu PiS - uważa.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: PiS przejmuje 'Rzeczpospolitą'

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl