SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

PiS przesłał do PO propozycję strategicznych celów dla rządu

Prawo i Sprawiedliwość (PiS) przedstawiło program strategicznych celów na lata 2005-2009, który jest propozycją programu rządowego w rozmowach z Platformą Obywatelską (PO) na temat zawarcia koalicji.

Powiedział w poniedziałek Kazimierz Marcinkiewicz, kandydat na premiera z ramienia PiS-u.

Program „Solidarne Państwo – Solidarnych Obywateli” zostanie przedstawiony PO – jeszcze w poniedziałek dojdzie do spotkania Kazimierza Marcinkiewicza z kandydatem PO na wicepremiera, Janem Rokitą.

„Przyjęcie celów strategicznych rządu może doprowadzić do naprawy życia publicznego w Polsce, zwrócenia państwa obywatelom, a także szybkiego, stabilnego wzrostu gospodarczego, który będzie się przekładał na nowe miejsca pracy” – powiedział Marcinkiewicz podczas konferencji prasowej.

W programie liczącym 24 strony zawarto propozycje PiS w częściach: „Naprawa państwa”, „Solidarna polityka gospodarcza”, „Rolnictwo i ochrona środowiska”, „Ochrona zdrowia i polityka społeczna”, „Kultura i dziedzictwo narodowe, nauka, edukacja i sport”, a także „Umacnianie pozycji Polski na arenie międzynarodowej”.

W części gospodarczej powtórzono wcześniejsze postulaty PiS z kampanii parlamentarnej. Są to m.in. postulat kotwicy budżetowej na poziomie 30 mld zł deficytu w ciągu trwania kadencji parlamentu, prowadzenie przyjaznej dla wzrostu gospodarczego polityki pieniężnej przy zachowaniu niezależności banku centralnego, ale przy docelowej likwidacji Rady Polityki Pieniężnej, a także konsolidacja budżetu.

Wymieniono także „likwidację niepotrzebnych obciążeń podatkowych”, nie precyzując jednak, jakie są to obciążenia, a także zmniejszenie podatków dla osób fizycznych z jednoczesnym wprowadzeniem ulgi na dzieci i podatku dla osób prawnych.

W zakresie polityki prywatyzacyjnej powtórzono m.in. deklaracje wyboru firm, które mają pozostać w rękach państwa.

Marcinkiewicz powiedział, że kolejne kroki na drodze do formowania rządu powinny obejmować: rozpisanie celów rządu, dostosowanie struktury gabinetu do wykonywania tych celów, uzgodnienie najważniejszych decyzji rządu w czasie pierwszych 100 dni urzędowania (w tym autopoprawki do budżetu na rok 2006), a dopiero na końcu – ustalenie składu rządu. (ISB)

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: PiS przesłał do PO propozycję strategicznych celów dla rządu

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl