SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

PiS winne, PiS zyska

51 proc. badanych uważa, że winę za brak do tej pory koalicji parlamentarnej ponosi Prawo i Sprawiedliwość. Jednocześnie przeważa opinia (29 proc.), że ta partia może najwięcej zyskać na przedterminowych wyborach.

To wyniki sondażu telefonicznego PBS, jakie opublikował w poniedziałek tygodnik „Newsweek”.
Druga na miejscu „winnych” za brak koalicji znalazła się w opinii respondentów Platforma Obywatelska. Najrzadziej pytani wskazywali na PSL (8 proc.), LRP (9 proc.) i SLD (10 proc.).
Na pytanie, kto na przyspieszonych wyborach może najwięcej zyskać, 29 proc. osób wskazywało na PiS.  Ale zaraz za partią rządzącą respondenci uplasowali połączone siły SLD i SdPl (24 proc.). W to, że na wcześniejszych wyborach zyska PO, wierzy 21 proc. pytanych. Tylko 4 proc. uważa, że na szybszych wyborach nikt nie zyska.
Pytani przez PBS nie mają złudzeń co do frekwencji w takich przyspieszonych wyborach. 64 proc. z nich uważa, że będzie ona niższa niż we wrześniu 2005. Naliczono 14 proc. optymistów, którzy jednak wierzą w wyższą niż jesienią chęć pójścia Polaków do urn.
 
„Newsweek” spekuluje, co może czekać lewicę, gdyby się zjednoczyła, a na swojego patrona przyjęła Aleksandra Kwaśniewskiego.
Prawie połowa (47 proc.) pytanych przez PBS odpowiada, że taka lewicowa koalicja mogłaby liczyć na lepszy wynik wyborczy niż ten, jaki partie tej strony sceny politycznej zanotowały we wrześniu 2005. 18 proc. respondentów jest przeciwnego zdania.
 
Gdy jednak spytać wprost, czy ankietowany zagłosowałby na wspólną listę lewicy, 2/3 odpowiedzi jest na „nie”. Niemniej aż 24 proc. osób deklarujących chęć wzięcia udziału w wyborach mówi, że brałoby pod uwagę głosowanie na taką formację.
 
Wkrótce przekonamy się, czy snucie hipotez dotyczących wiosennych wyborów to jedynie zajęcie na zabicie długich zimowych wieczorów, czy też punkt wyjścia do tworzenia przez partie strategii ponownego dostania się do parlamentu.
 
Sondaż telefoniczny na zlecenie tygodnika „Newsweek” zrealizował PBS 20.01.2006 r. na 800-osobowej próbie dorosłej ludności Polski.
Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: PiS winne, PiS zyska

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl