SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

PKB w 2006 roku wzrośnie o 4,6% wobec 3,4% w 2005 r.

Według szacunków Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan (PKPP), w 2006 roku wzrost produktu krajowego brutto wyniesie 4,6% wobec 3,4% w 2005 roku.

Powiedziała we wtorek ekspert PKPP Małgorzata Krzysztoszek.

„Według naszych szacunków wzrost PKB w 2006 roku wyniesie 4,6%. Osiągnięcie takiego poziomu będzie możliwe dzięki wzrostowi spożycia ogółem o 3,4% oraz wzrostowi inwestycji o 10%” – powiedziała na konferencji Krzysztoszek.

Według niej należy spodziewać się dalszego wzrostu zatrudnienia. „Stopa bezrobocia powinna spaść do 16,7%. W 2005 roku będzie to 17,4%” – dodała ekspert PKPP.

Zdaniem Krzysztoszek, deficyt budżetowy w 2005 roku będzie nie większy niż 29 mld zł, a w 2006 ma to być 30,5 mld zł – zgodnie z oczekiwaniami rządu.

„Przedsiębiorstwa, które wypracowują 70% polskiego PKB, zwiększą przychody ze sprzedaży o 8-9%. Wzrostowi temu towarzyszyć będzie wyższa o 1-1,5 pkt proc. dynamika wzrostu kosztów. Tendencja ta wynikać będzie ze wzrostu amortyzacji związanych z inwestycjami, a także ze wzrostu wynagrodzeń” – powiedziała Krzysztoszek.

Podkreśliła, że w związku z tymi szacunkami powinna znacząco obniżyć się ich płynność gotówkowa z ponad 30% w 2005 roku do poziomu 21-22% na koniec obecnego roku. „Będzie to wynikiem przede wszystkim uruchomienia środków własnych na cele inwestycyjne i to należy ocenić raczej pozytywnie” – dodała ekspert.

W opinii PKPP Lewiatan gospodarka utrzyma się w 2006 roku na ścieżce wzrostu. Problemem będzie jednak utrzymanie się gospodarki na tej ścieżce w kolejnych latach, jeżeli Sejm i rząd nie rozpoczną zmian strukturalnych.

„Popyt powinien być stymulowany przez zredukowanie obciążeń fiskalnych, a nie poprzez na przykład waloryzację rent i emerytur. Również pozytywnie na gospodarkę wpłynęłoby wejście Polski do strefy euro, a w tej kwestii wiemy, jakie jest nastawienie rządu” – powiedział Janusz Jankowiak, ekspert PKPP.

Według niego, Polska już w 2005 roku spełniała wszystkie kryteria z Maastricht i mogłaby przystąpić do strefy euro.

„Wejście do strefy euro spowodowałoby bardzo szybki spadek stóp procentowych w naszym kraju, co miałoby pozytywny wpływ na wzrost gospodarczy” – dodał Jankowiak.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: PKB w 2006 roku wzrośnie o 4,6% wobec 3,4% w 2005 r.

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl