SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

PKB wzrośnie o ok. 6,0% w II kw. o 5,5% w całym 2008 r.

Po publikacji danych o PKB za I kw. (wzrost o 6,1%) i uwzględniając wyniki za kwiecień, można uznać, że wzrost gospodarczy w II kw. jest niezagrożony na poziomie ok. 6,0%, poinformowała w piątek Aneta Piątkowska, zastępca dyrektora departamentu analiz i prognoz Ministerstwa Gospodarki.

PKB wzrośnie o ok. 6,0% w II kw. o 5,5% w całym 2008 r.

Podtrzymała też całoroczną prognozę resortu, mówiącą o wzroście PKB o 5,5% wobec 6,6% w 2007 roku.

Piątkowska przypomniała, że w tym roku "marzec był specyficzny" - w tym miesiącu wypadła w tym roku Wielkanoc ( w ub. roku - w kwietniu). W efekcie produkcja przemysłowa wzrosła w marcu o 1,0% r/r, zaś już w kwietniu - o 14,9% r/r.

"Wyniki kwietniowe już nie powtórzyły tego - okazało się, że były bardzo dobre, więc wydaje się, że wzrost PKB w II kw. jest niezagrożony na poziomie ok. 6,0%. Oczywiście, w kolejnych kwartałach wynik może być gorszy, jednak przewidujemy, że w całym roku wzrost PKB będzie wynosił 5,5%" - powiedziała Piątkowska w wywiadzie dla TVN CNBC Biznes.

Dodała, że wyniki maja mogą być gorsze, "co determinuje układ w kalendarzu".

Główny Urząd Statystyczny (GUS) podał, że PKB wyniosło w I kw. br. 294.053,8 mln zł, czyli wzrósł o 6,1% r/r wobec wzrostu o 6,4% kwartał wcześniej. Analitycy ankietowani przez agencję ISB oczekiwali wzrostu średnio o 5,85%.

Piątkowska zwróciła uwagę na to, że dane o PKB za I kw. pokazują, iż "eksport całkiem dobrze się trzyma". Wpływ popytu zagranicznego (eksport netto) na dynamikę wzrostu gospodarczego wyniósł w I kw. br. 0,4 pkt proc. wobec -2,2 pkt proc. rok wcześniej.

"Tak więc okazuje się, że polscy przedsiębiorcy - mimo, ze skarżą się na wysoki kurs złotego - to jednak próbują radzić sobie z tą sytuacją. Okazuje się, że ich pozycja na rynkach międzynarodowych jest na tyle silna, że potrafią tę sytuację, przynajmniej w tej chwili, wykorzystywać na swoją korzyść" - skonkludowała analityczka resortu gospodarki.

  • Więcej informacji:
  • PKB
Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: PKB wzrośnie o ok. 6,0% w II kw. o 5,5% w całym 2008 r.

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl