SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

PKN Orlen chce sfinansować zakup Możejek m.in. euroobligacjami

PKN Orlen planuje zwiększyć zadłużenie m.in. poprzez emisję euroobligacji, aby sfinansować zakup ponad 84% akcji litewskiej rafinerii w Możejkach za blisko 2,5 mld USD, zapowiedział we wtorek prezes koncernu Igor Chalupec.

Prezes odmówił komentarza na temat doniesień o zainteresowaniu Orlenu słowacką firmą Transpetrol.

„Środki na tę inwestycję będziemy mieli – częściowo są to środki własne, częściowo są to już zawarte linie kredytowe, częściowo będzie to dodatkowe zadłużenie i emisja euroobligacji” – powiedział Chalupec w wywiadzie dla radia PiN.

Dodał, że PKN Orlen prowadzi już rozmowy z rosyjskimi koncernami na temat zapewnienia dostaw dla Możejek.

„Prowadzimy rozmowy z koncernami rosyjskimi, z takimi, z którymi współpracowaliśmy do tej pory i z takimi, z którymi do tej pory jeszcze nie współpracowaliśmy, które są bardzo zainteresowane tym, żeby eksportować ropę akurat na tym kierunku do Możejek, więc sądzę, że te rozmowy zakończą się pomyślnie” – powiedział Chalupec.

„Nawet, gdyby był tu jakiś problem, to pamiętajmy o tym, że – podobnie jak nasz zakład w Płocku – tak samo Możejki mają szansę sprowadzania ropy z innych kierunków przez Morze Bałtyckie, w związku z tym bezpieczeństwo energetyczne tego zakładu, jak i całej Litwy i krajów bałtyckich – bo ta rafineria zaopatruje wszystkie kraje bałtyckie w paliwa – jest absolutnie zagwarantowane” – dodał.

Prezes Orlenu podkreślił, że koncern nie zdecydowałby się na inwestycję na Litwie, gdyby Możejki miałyby być uzależnienie od jednego kierunku dostaw. Alternatywnym kierunkiem mogłaby być według niego możliwość zakupu ropy na giełdach.

„Chociażby w Rotterdamie, gdzie możemy kupić ropę, która by pasowała z punktu widzenia swojej struktury, zawartości siarki, ciężkości, do tych wymagań, które ma rafineria w Możejkach” – podkreślił Chalupec.

Prezes największej polskiej firmy paliwowej zapowiedział, że po inwestycji w Możejkach Orlen skupi się na zdobyciu własnych złóż ropy naftowej. Wśród potencjalnych rynków w tym zakresie wymienił Kazachstan, Azerbejdżan, Iran (jeśli sytuacja tam „się uspokoi”) i Irak.

„Nasz plan strategiczny zakłada, że w 2015 roku 20% naszej produkcji powinno być pokrywane już własnymi złożami. To jest bardzo ambitny cel i myślę, że pierwszy krok, taki realny, powinniśmy dokonać na przełomie tego i następnego roku” – powiedział Chalupec.

Prezes nie chciał komentować doniesień prasowych o zainteresowaniu Orlenu zakupem 49% akcji Transpetrolu, należącego do Jukosu właściciela magazynów ropy i rurociągów na Słowacji.

„Najlepiej jest o pewnych sprawach mówić po fakcie, a nie w trakcie. Nie potwierdzam i nie zaprzeczam” – powiedział tylko Chalupec.

Słowacki rząd zakwestionował planowaną przez Jukos sprzedaż 49% akcji Transpetrolu za 103 mln USD Russneftowi, dlatego trwają poszukiwania nowego oferenta.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: PKN Orlen chce sfinansować zakup Możejek m.in. euroobligacjami

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl