SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

PKN Orlen chce sprzedać akcje Polkomtela

PKN Orlen SA nie wyklucza, że najpierw - jeśli będzie tego wymagała sytuacja - zwiększy swoje zaangażowanie w operatorze sieci Plus GSM.

PKN Orlen SA chce nadal sprzedać swoje akcje Polkomtela SA, ale nie wyklucza, że najpierw – jeśli będzie tego wymagała sytuacja – zwiększy swoje zaangażowanie w operatorze sieci Plus GSM, wynika z wtorkowej wypowiedzi prezesa PKN Igora Chalupca.

„Pierwszą i podstawową preferowaną opcją jest sprzedaż tych udziałów, w tym zakresie nic się nie zmieniło” – powiedział Chalupec podczas konferencji prasowej.

„W przypadku, gdyby sprzedaż była trudna lub niemożliwa, a jednocześnie sytuacja korporacyjna TDC by do tego skłaniała, wtedy będziemy analizowali inne możliwości” – dodał odpowiadając na pytanie, czy PKN Orlen może skorzystać z opcji pierwokupu akcji Polkomtela od duńskiego TDC.

Obecnie TDC jest przejmowany przez amerykańskie fundusze inwestycyjne, które nie wykluczają, że po przejęciu duńskiego operatora sprzedadzą udziały Polkomtela, które posiada ta spółka.

Według Chalupca, sprzedaż i pozyskanie środków z tytułu sprzedaży akcji Polkomtela pomoże zrealizować plan rozwoju zdolności przerobowych Orlenu i inwestycji w obszarze rafineryjnym, petrochemicznym i detalicznym.

„Chcemy mieć również środki na wydobycie i inwestycje kapitałowe i stąd środki uzyskane byłyby niezwykle istotne” – dodał.

Chalupec podkreślił jednak, że ta transakcja nie jest prosta i może odbyć się tylko na zasadzie porozumienia z innymi akcjonariuszami operatora.

Jeszcze w październiku Chalupec mówił, że PKN Orlen nie dąży już do jak najszybszej sprzedaży przez polskich akcjonariuszy akcji Polkomtela, ponieważ opóźnia się osiągnięcie porozumienia z zagranicznymi udziałowcami co do ceny.

Prezes PKN Orlen podkreślił też wtedy, że jego firma „nie ma presji na prędką sprzedaż”.

Wcześniej zagraniczni akcjonariusze Polkomtela – brytyjski Vodafone i duński TDC – złożyły w resorcie skarbu wstępną ofertę odkupu udziałów w operatorze. Firmy zaproponowały, że odkupią po 22,89% akcji za 3,47 mld zł każda, dzięki czemu osiągnęłyby łącznie 85% udziału w Polkomtelu.

Oprócz PKN Orlen, polscy udziałowcy Polkomtela to KGHM Polska Miedź (19,61%) Polskie Sieci Elektroenergetyczne SA (PSE, 17,56%) oraz Węglokoks (4,00%).

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: PKN Orlen chce sprzedać akcje Polkomtela

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl