SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

PKN Orlen chce wydobywać min. 4,3 mln ton ropy w 2015 r.

PKN Orlen SA planuje w 2015 roku wydobywać minimum 4,3 mln ton ropy, przeznaczając rocznie na ten cel 130 mln USD w latach 2007-2009.

A przez kolejne 5 lat - 438 mln USD rocznie, wynika z aktualizacji strategii spółki na lata 2006 – 2009, przedstawionej we wtorek.

„PKN Orlen planuje rozpocząć działalność wydobywczą, która ma w perspektywie zapewnić własną bazę surowcową. Efektem wdrożenia tych planów będzie możliwość uzyskania znacznego wzrostu wartości firmy i wzmocnienia jej pozycji konkurencyjnej” – czytamy w aktualizacji strategii spółki.

Orlen podał, że program budowy segmentu działalności wydobywczej podzielony został na dwie fazy: pierwszą – do 2009 roku i drugą – do 2015 roku.

„W pierwszym etapie zakładane jest stopniowe tworzenie struktur organizacyjnych oraz budowa kompetencji na bazie pojedynczych transakcji nabywania aktywów. Przez pierwsze dwa lata typowanie celów do akwizycji będzie skupiało się na aktywach o niższym ryzyku, przy czym preferowane będą projekty realizowane w ramach współpracy joint venture” – wyjaśnia Orlen w swojej strategii.

PKN Orlen podał, że w tym etapie zamierza nabywać udziały mniejszościowe bez podejmowania roli operatora, korzystając z kompetencji partnerów.

„W drugiej fazie programu, w przypadku projektów przewidujących zaangażowanie na okres ok. 5 lat, firma planuje przejmować rolę operatora, ale nadal w oparciu o usługi zewnętrzne w kwestiach technicznych. Przy projektach o dłuższej perspektywie - 10 lat, koncern w większym stopniu zaangażuje się w bezpośrednie poszukiwania, rozwijając przy tym umiejętności techniczne i budując struktury organizacyjne z lokalnymi zasobami kadrowymi” – czytamy dalej.

Według założeń spółki przewidywane jest stopniowe zwiększanie ilości surowca z 0,4 mln ton w 2007 roku do minimum 4,3 mln ton w 2015 roku.

„Wymagane na realizację programu nakłady inwestycyjne szacowane są na 130 mln USD rocznie w latach 2007-2009, a przez kolejne 5 lat - 438 mln USD rocznie” – głosi strategia.

Zdolność przerobu ropy w rafinerii w Płocku wynosi obecnie 17,8 mln ton rocznie.

W końcu grudnia prezes Orlenu Igor Chalupec deklarował, że koncern jest gotów zainwestować ok. 3 mld USD w aktywa rafineryjne oraz w dostęp do złóż ropy naftowej.

Złóż ropy Orlen chce poszukiwać poza Europą – wcześniej prowadził na ten temat rozmowy m.in. w Libii. Ostatnio premier Kazimierz Marcinkiewicz deklarował, że jeszcze w tym roku PKN Orlen może pozyskać dostęp do złóż w Iraku być może już w 2006 roku. Chalupec zapowiedział w listopadzie, że Orlen mógłby zakontraktować ropę kaspijską, nie zamierza natomiast angażować się w samą rozbudowę rurociągu Odessa-Brody do Płocka.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: PKN Orlen chce wydobywać min. 4,3 mln ton ropy w 2015 r.

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl