SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

PKN Orlen liczy na wyniki w III kw. porównywalne z uzyskanymi w II kw.

Przy utrzymaniu się obecnych warunków zewnętrznych PKN Orlen oczekuje, że w III kw. br. uzyska wyniki zbliżone do tych, które odnotował w II kw., poinformował w piątek Paweł Szymański, członek zarządu firmy odpowiedzialny za finanse.

„Jeśli warunki makro będą porównywalne do drugiego kwartału, spodziewam się podobnych wyników w trzecim kwartale” – powiedział Szymański dziennikarzom po konferencji prasowej.

Członek zarządu dodał, że wyniki czwartego kwartału powinny być lepsze od analogicznego okresu 2005 roku. Podkreślił, że czwarty kwartał ub. roku był słaby.

W drugim kwartale br. Orlen miał 881,00 mln zł skonsolidowanego zysku netto przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej wobec 2.560,21 mln zł zysku rok wcześniej.

W ub. roku grupa PKN Orlen miała 980,17 mln zł zysku netto w trzecim kwartale (wobec 832,79 mln zł zysku rok wcześniej) oraz 313,95 mln zł w czwartym kwartale (wobec 703,27 mln zł zysku rok wcześniej).

Podczas piątkowej konferencji prasowej Szymański ocenił, że wyniki drugiego kwartału są „więcej niż zadowalające”.

„Była to kombinacja lepszych warunków makroekonomicznych, ale także działalności związanej ze sprzedażą, które doprowadziły do wzrostu wolumenu” – powiedział członek zarządu.

Dodał, że ważne było też utrzymywanie kosztów stałych na poziomie roku ubiegłego.

Według niego, koszty operacyjne wzrosły o 33% r/r, ale o 4 pkt proc. mniej niż wzrosła wartość sprzedaży.

W komentarzu do wyników, zarząd koncernu podał, że wzrost dyferencjału Ural-Brent o 34,0% z poziomu 3,59 USD/bbl w II kwartale 2005 roku do 4,81 USD/bbl w II kwartale 2006 roku wpłynął na powiększenie zysk operacyjnego (EBIT) grupy w II kwartale 2006 roku o 127 mln zł, zaś pozytywny wpływ wysokich marż (cracków) z notowań na produktach rafineryjnych na EBIT wyniósł 98 mln zł.

Orlen podkreślił też, że trwająca dekoniunktura na rynku produktów petrochemicznych, przejawiająca się w spadkiem marż na produktach petrochemicznych, przyczyniła się do obniżenia EBIT w jednostce dominującej o 55 mln zł. Wysoki poziom cen ropy naftowej przyczynił się do wzrostu kosztów zużyć własnych w jednostce dominującej obniżając EBIT o 108 mln zł.

Negatywny wpływ zmiany cen ropy naftowej na koszt zapasów użytych w przerobie spowodował spadek EBIT o 34 mln zł, podał też koncern.

Zysk operacyjny powiększony o amortyzację (EBITDA) wyniósł w II kwartale br. 1.644 mln zł wobec 1.062 mln zł przed rokiem (po eliminacji różnicy w wartości godziwej nabytych aktywów netto czeskiej spółki Unipetrol nad ceną nabycia w wysokości 1.894 mln zł).

Orlen zwrócił też uwagę na pozytywny wpływ czynników makroekonomicznych wsparty konsolidacją Unipetrol (224 mln zł), wzrostem produkcji olefin i kontynuacją programów oszczędnościowych w całym koncernie.

Według szacunkowych wyliczeń Orlenu na podstawie danych Nafty Polskiej, krajowa konsumpcja paliw (benzyny, olej napędowy oraz lekki olej opałowy) wzrosła w II kwartale 2006 roku w porównaniu z II kwartałem 2005 roku o około 341 tys. ton, czyli o 10,5%.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: PKN Orlen liczy na wyniki w III kw. porównywalne z uzyskanymi w II kw.

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl