SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

PKN Orlen nie zdecydował jeszcze o udziale w prywatyzacji Ventspils Nafta

PKN Orlen przygląda się możliwości zakupu 38,62% akcji łotewskiej firmy naftowej Ventspils Nafta (VN) i w tym celu spotyka się z przedstawicielami łotewskiego rządu, ale nie zdecydował jeszcze o złożeniu oferty.

Poinformował w piątek prezes koncernu Igor Chalupec.

„Przyglądamy się tej transakcji, ale nie podjęliśmy jeszcze żadnej decyzji w tej sprawie” – powiedział Chalupec podczas konferencji prasowej.

Dodał, że Orlen nigdy nie twierdził, że jest zainteresowany ta inwestycja, a jedynie, że przygląda się tej potencjalnej transakcji i ją analizuje. W związku z tym przedstawiciele firmy odbywali spotkania z przedstawicielami rządu łotewskiego.

Serwis informacyjny Baltic Business News podał wcześniej w tym tygodniu, że w poniedziałek przedstawiciele PKN Orlen spotkali się z łotewskim ministrem gospodarki Aigarsem Stokenbergsem i zadeklarowali wówczas zainteresowanie zakupem akcji VN.

Jak podkreślał serwis, PKN Orlen chce zwiększyć swój udział w bałtyckim rynku, a nabycie większościowego pakietu akcji litewskiej rafinerii w Możejkach traktuje jako pierwszy krok w tym kierunku. Według BBN, Orlen poważnie rozważa eksportowanie swoich produktów poprzez port w Ventspils.

PKN Orlen ma także odbyć spotkanie z Łotewską Agencją Prywatyzacyjną i doradcą finansowym w kwestii sprzedaży akcji VN.

Łotewski rząd chce sprzedać posiadany pakiet 38,62% akcji Ventspils Nafta w jednej transakcji pakietowej na ryskiej giełdzie, po minimalnej cenie ustalonej wcześniej na 1,81 łata łotewskiego (LVL). Sprzedaż tego pakietu ma przynieść ok. 70 mln łatów, czyli ok. 390 mln zł.

Posiadaczem pakietu 48,89% akcji VN jest firma Latvijas Naftas Tranzits, która oświadczyła, że nie jest zainteresowana udziałem w aukcji.

Zainteresowanie sprzedawanym przez Łotwę pakietem wyraził natomiast kazachski państwowy koncern KazMunaiGaz. Podczas niedawnej wizyty na Łotwie prezydent Kazachstanu Nursułtan Nazarbajew powiedział, że pakietem akcji łotewskiej firmy zainteresowany jest również rosyjski koncern Rosneft.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: PKN Orlen nie zdecydował jeszcze o udziale w prywatyzacji Ventspils Nafta

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl