SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

PKN Orlen umocni pozycję dzięki zakupowi Możejek

Dzięki zakupowi udziałów w litewskiej rafinerii Mażeikiu Nafta (MN), PKN Orlen nie tylko obroni, ale umocni swoją pozycję rynkową w Europie Środkowo-Wschodniej, uważają analitycy.

Według nich, choć inwestorzy będą zawiedzeni brakiem wypłaty dywidendy, udana akwizycja przyczyni się do wzrostu kursu akcji spółki.

„Kupno Możejek pozwoli na zwiększenie zdolności przerobowych grupy PKN Orlen z obecnych 21,7 mln ton rocznie (razem z Unipetrolem), o co najmniej 9,2 mln ton (przerób MN w roku 2005) do ok. 31 mln ton, co w sposób oczywisty przyczyni się do umocnienia pozycji rynkowej poprzez efekt skali, który przejawić się może np. przy negocjowaniu cen w dostawach ropy lub ustalaniu detalicznych cen paliw” – czytamy raporcie Bankowego Domu Maklerskiego PKO BP.

Analitycy podkreślają, że zwyciężając w przetargu, Orlen nie dopuścił do przejęcia rafinerii przez któregoś z poważnych konkurentów (spółek rosyjskich czy KazMunaiGaz) i tym samym obronił swoją pozycję rynkową w Europie Środkowo-Wschodniej.

Według nich, litewska rafineria posiada także terminal morski w Butyndze o zdolności przeładunkowej 14 mln ton rocznie, co czyni ją relatywnie niezależną, jeśli chodzi o dostawy ropy naftowej oraz umożliwia dużą elastyczność przy eksporcie produktów przerobu.

„Naszym zdaniem, cena zakupu znajduje swoje uzasadnienie” – napisali analitycy.

Szacują oni, że całkowita suma zapłacona za rafinerię wyniesie ok. 2,622 mld USD, choć zdaniem samej spółki, zakup MN po doliczeniu wszelkich innych kosztów będzie kosztował ok. 2,8 mld USD, bez uwzględnienia zapowiadanego programu inwestycyjnego, który dodatkowo ma kosztować od 720 do 950 mln USD.

Na mocy umowy podpisanej w piątek w Amsterdamie, Orlen zakupi od Jukosu 53,7% udziałów za ok. 1,492 mld USD. Ponadto PKN kupi 30,7% akcji od rządu litewskiego za 852 mln USD i otrzyma 3-letnią opcję odkupienia dalszych 10% w rafinerii za ok. 278 mln USD.

„Naszym zdaniem, inwestorzy będą zawiedzeni brakiem dywidendy, aczkolwiek już od dłuższego czasu było wiadomo, że może jej nie być w przypadku wygrania przetargu” – czytamy dalej w opracowaniu BDM.

Analitycy uważają jednak, że korzyści z udanego przejęcia wydają się być oczywiste, co z kolei powinno mieć pozytywny wpływ na kurs akcji koncernu.

W poniedziałek  cena akcji Orlenu wynosiła 54,8 zł, po wzroście o 2,4%.

Dołącz do dyskusji: PKN Orlen umocni pozycję dzięki zakupowi Możejek

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl