SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

PKO BP: konkurs na wybór prezesa i 2 wiceprezesów

Rada nadzorcza PKO Banku Polskiego podjęła decyzję o wszczęciu postępowania kwalifikacyjnego na stanowisko prezesa zarządu oraz dwóch wiceprezesów zarządu PKO BP.

Poinformował bank w komunikacie w piątek. Kazimierz Marcinkiewicz, były premier rządu zadeklarował udział w konkursie a od 2 stycznia zostanie doradcą prezesa PKO BP.

„Postępowanie kwalifikacyjne przeprowadzone zostanie na zasadach określonych w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 18 stycznia 2003 roku w sprawie przeprowadzania postępowania kwalifikacyjnego na stanowisko członka zarządu w niektórych spółkach handlowych” - czytamy w komunikacie.

Bank podał, że wobec kandydatów na stanowiska prezesa i wiceprezesów określone zostały wymagania warunkujące dopuszczenie do udziału w konkursie oraz niezbędne do pełnienia tych funkcji.

„Kandydaci powinni dawać rękojmię ostrożnego i stabilnego zarządzania bankiem oraz m.in. posiadać wykształcenie wyższe i doświadczenie zawodowe niezbędne do kierowania bankiem i co najmniej 5 letni staż pracy” - czytamy dalej.

Zgłoszenia kandydatów będą przyjmowane do 16 stycznia 2007 roku, w siedzibie Centrali PKO Banku Polskiego, a otwarcie złożonych zgłoszeń nastąpi 17 stycznia 2007 roku.

Wyłonieni kandydaci na stanowisko prezesa Zarządu PKO BP zaproszeni zostaną na rozmowy kwalifikacyjne w dniu 24 stycznia 2007 roku, a na stanowiska wiceprezesów Zarządu PKO BP w dniach 25-26 stycznia 2007 roku.

„Rozmowy te obejmować będą przede wszystkim zagadnienia z zakresu: wiedzy o działalności PKO Banku Polskiego oraz sektora w którym działa, zasad funkcjonowania spółek handlowych ze szczególnym uwzględnieniem spółek z udziałem Skarbu Państwa, doświadczenia niezbędnego do wykonywania funkcji prezesa lub członka Zarządu PKO BP, znajomości zasad nadzoru właścicielskiego, audytu i kontroli finansowej banku oraz rachunkowości zarządczej”- głosi komunikat.

Ogłoszenie o wszczęciu postępowania kwalifikacyjnego zostanie opublikowane 2 stycznia 2007 roku w ogólnopolskim dzienniku „Rzeczpospolita”.

W ubiegłym tygodniu minister skarbu Wojciech Jasiński zapowiadał że przeprowadzi rozmowy z członkami rady nadzorczej PKO Banku Polskiego na temat powołania Kazimierza Marcinkiewicza na prezesa banku i że zarekomenduje byłego premiera jako kandydata na to wakujące od października stanowisko.

W piątek Marcinkiewicz zadeklarował swój udział w konkursie. Od 2 stycznia zostanie doradcą prezesa PKO BP.

W ubiegłą środę p.o. prezesa banku Sławomir Skrzypek powiedział, że zarząd zostanie uzupełniony o 2-3 osoby najdalej w lutym.

Wcześniej we wtorek wieczorem bank poinformował, że dwoje wiceprezesów banku – Kazimierz Małecki i Danuta Demianiuk – złożyło RN rezygnacje z pełnienia swoich funkcji z dniem 31 grudnia 2006 roku. Z dniem 30 listopada 2006 r. rezygnację z pełnienia funkcji wiceprezesa zarządu złożył Jarosław Myjak, „z powodu wątpliwości, co do prawdziwości złożonego przez niego oświadczenia lustracyjnego”.

Skrzypek został p.o. prezesa PKO BP już z początkiem października, gdy rezygnację z funkcji prezesa złożył – na miesiąc przed zapowiadanym terminem – Andrzej Podsiadło.

Największym akcjonariuszem PKO BP pozostaje Skarb Państwa, który posiada wciąż ok. 51,5% akcji banku.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: PKO BP: konkurs na wybór prezesa i 2 wiceprezesów

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl