SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

PKW potwierdziła wygraną PO w wyborach parlamentarnych

Platforma Obywatelska (PO) wygrała niedzielne wybory parlamentarne - potwierdziła oficjalnie Państwowa Komisja Wyborcza (PKW), która podała oficjalne wyniki wyborów. Są one zgodne z wcześniejszymi danymi cząstkowymi. PO zdobyła 41,51% głosów. Na drugim miejscu uplasowało się Prawo i Sprawiedliwość (PiS) z 32,11% poparcia.

PKW potwierdziła wygraną PO w wyborach parlamentarnych

Na trzecim miejscu uplasowała się Lewica i Demokraci (LiD) z poparciem 13,15%. Ostatnią partią, która pokonała 5-procentowy próg wyborczy, było Polskie Stronnictwo Ludowe (PSL) z 8,91% poparcia.

Po przeliczeniu PO otrzymała 209 mandatów, PiS - 166, LiD - 53 i PSL - 31. Komitet Wyborczy Wyborców "Mniejszość Niemiecka" wprowadzi do Sejmu jednego posła.

W Senacie znajdzie się 60 przedstawicieli PO, PiS wprowadzi 39 senatorów, w izbie wyższej znajdzie się też kandydat niezależny - Włodzimierz Cimoszewicz.

Według tych danych, frekwencja w wyborach wyniosła 53,88% - był to najwyższy wynik w wyborach parlamentarnych po 1989 roku (wówczas wyniosła 62,11%). W wyborach z września 2005 roku frekwencja wyniosła zaledwie 40,6%.

Wyniki te oznaczają, że PO nawet z koalicji z PSL i przy poparciu posła Mniejszości Niemieckiej nie zgromadzi większości 3/5 (276 głosów) pozwalających na przełamywanie weta prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

W poniedziałek sekretarz generalny PO Grzegorz Schetyna podtrzymał gotowość Platformy do zawarcia "naturalnej" koalicji z PSL, ale zastrzegł, że za wcześnie jeszcze na decyzje. Szef PSL Waldemar Pawlak przyznał, że prowadzone są już pewne "merytoryczne rozmowy", ale nie rozpoczęły się jeszcze zasadnicze polityczne negocjacje ani rozmowy o podziale stanowisk w rządzie.

Przedstawiciele PO zadeklarowali już natomiast, że kandydatem na premiera będzie najprawdopodobniej Donald Tusk, choć on sam unika jednoznacznej deklaracji - wszelkie decyzje dotyczące rządu planuje ogłosić dopiero na początku listopada. Rada Krajowa PO ma podjąć decyzję co do koalicji 10 listopada.

Z zapisów konstytucji wynika, że pierwsze posiedzenie Sejmu powinno odbyć się do 5 listopada, a do 19 listopada prezydent powinien powołać premiera i wskazanych przez niego członków nowej Rady Ministrów.

  • Więcej informacji:
  • PKW
  • PO
Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: PKW potwierdziła wygraną PO w wyborach parlamentarnych

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl