SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Płasko na rynku półprzewodników

Gwałtowny wzrost cen energii oraz nadwyżka mocy produkcyjnych fabryk będą powodem niewielkiego tylko wzrostu wartości sprzedaży półprzewodników w tym roku - wynika z najnowszych prognoz iSuppli dla tego rynku.

Obecnie firma analityczna zakłada wzrost na poziomie 2,4%, natomiast na początku roku było to jeszcze 5,9%.

Aktualne prognozy iSuppli zakładają, że w tym roku sprzedaż półprzewodników osiągnie wartość 232,7 mld USD, a w 2006r. będzie to już 242,8 mld USD. Pierwotne prognozy na przyszły rok zakładały wzrost na poziomie 3,9%, natomiast obecnie zwiększono tą wartość do 4,3%. W opinii iSuppli jednym z ważniejszych czynników, który przyczynił się do obniżenia prognoz sprzedaży półprzewodników na ten rok są rosnące ceny ropy naftowej. Sytuacja może się jeszcze nieco pogorszyć, bowiem choć w tym momencie trudno oceniać wpływ huraganu Katrina na rynek, to z dużą dozą prawdopodobieństwa można założyć że spowoduje on pogłębienie się kryzysu energetycznego.

„Co prawda spodziewany jest dobry trzeci kwartał, ale po nim nastąpi płaska końcówka roku, co w rezultacie da średni wzrost sprzedaży w drugiej połowie roku o 4%” - prognozuje Gary Grandbois, analityk iSuppli.

Ciekawe jest to, że szacunki iSuppli różnią się - i to w znacznym stopniu - od prognoz innych firm analizujących rynek półprzewodników. Przykładowo, Advanced Forecasting zakłada na 2006r, dwucyfrowy wzrost wartości sprzedaży. Z kolei w czerwcu 2005r. Malcolm Penn, szef wykonawczy Future Horizons, twierdził niezachwianie, że do końca roku sprzedaż półprzewodników może wzrosnąć o 15%, a w kolejnym roku nawet o 20%. Wydaje się jednak, że prognozy iSuppli są bliższe prawdy.

Zapowiedź iSuppli, niższych niż zakładano wzrostów sprzedaży, jest związana także ze stale rosnącą wydajnością fabryk chipów półprzewodnikowych. W trzecim kwartale globalna moc produkcyjna wzrosła o 3,1%. „Przy tak dużym dostępnym potencjale produkcyjnym, jeżeli nie nastąpi ostry wzrost zapotrzebowania na półprzewodniki, w czwartym kwartale tego roku należy się spodziewać przyhamowania tempa produkcji” - powiedział Len Jelinek, dyrektor iSuppli. Dodał on także, że gwałtowność i długość tego zwolnienia produkcji będzie zależna od tego, jak wiele fabryk półprzewodników powstanie w trzecim kwartale tego roku.
 
Źródło: EE Times

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Płasko na rynku półprzewodników

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl