SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

PNiGK z grupy PGNiG zwiększy działalność w Kazachstanie

Należąca do grupy Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa (PGNiG), spółka Poszukiwanie Nafty i Gazu Kraków (PNiGK) planuje zwiększenie przychodów do około 300 mln zł w 2007 roku z 237 mln zł w 2005 roku, głównie dzięki zwiększeniu skali działania w Kazachstanie i rozpoczęciu wierceń w Mozambiku.

Poinformował prezes krakowskiej firmy Jarosław Bałasz.

„W przyszłym roku planujemy zwiększenie naszej sprzedaży do około 300 mln zł” – powiedział dziennikarzom Bałasz na uroczystości objęcia przez niego funkcji honorowego konsula Kazachstanu w Krakowie.

Prezes podał, że w tym roku sprzedaż wyniesie natomiast minimum 250 mln zł.

„Wzrost przychodów wyniknie głównie ze zwiększenia sprzedaży w Kazachstanie i rozpoczęciu wierceń w Mozambiku” – dodał Bałasz.

Według niego, w ub. roku sprzedaż na rynku kazachskim wyniosła prawie 100 mln zł, natomiast w 2007 wzrośnie do 150 mln zł. „To nasz główny rynek, dzieje się tam najwięcej w naszej branży na świecie” – powiedział.

Prezes poinformował, że spółka pracuje praktycznie dla wszystkich podmiotów obecnych w Kazachstanie i zatrudnia na tamtym rynku już 100 Polaków i 500 miejscowych pracowników.

Na rynku w Mozambiku, w którym PNiGK zaczyna dopiero działalność, przewiduje się sprzedaż w 2007 na poziomie 20 mln zł.

„Zaczynamy wiercenia w styczniu i na tyle można szacować nasze przychody” – powiedział. Dodał, że pracę w Mozambiku znajdzie ok. 100 pracowników z Polski.

Oprócz Kazachstanu i Mozambiku, PNiGK jest obecny m.in. w Pakistanie, Danii i na Ukrainie. Obecnie firma ze sprzedaży eksportowej uzyskuje ponad 65% swoich przychodów.

„Spodziewamy się zwiększenia tego udziału nawet do 75% w 2007 roku” – powiedział Bałasz.

Krakowska spółka ze swoimi przychodami i potencjałem jest największa firmą poszukiwawczą w grupie PGNiG. Pozostałe dwie firmy generują przychody na poziomie 120-150 mln zł.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: PNiGK z grupy PGNiG zwiększy działalność w Kazachstanie

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl