SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

PO czeka na propozycję PiS dotyczącą programu i składu rządu

Platforma Obywatelska (PO) czeka na propozycję ze strony Prawa i Sprawiedliwości (PiS), które według 'exit polls' zwyciżyło w wyborach parlamentarnych, w kwestii stanowiska premiera, składu rządu i programu nowego gabinetu, powiedział w niedzielę Jan Rokita, jeden z liderów PO.

Według sondaży przeprowadzonych przy wyjściach z lokali wyborczych (tzw. exit polls), w wyborach parlamentarnych 25 września PiS uzyskało pierwsze miejsce z 27,6% (wg TNS OBOP i PBS) lub 28,26% (wg GfK Polonia) poparcia, natomiast PO znalazła się na drugim miejscu z 24,1% lub 26,35% głosów.

Z ustaleń przedwyborczych obu partii wynikało, że ugrupowanie zwycięskie wyznaczy premiera nowego rządu. W przypadku wygranej PO premierem miał zostać Rokita.

„Ja rozumiem, że to będzie rząd Jarosława Kaczyńskiego. […] Oczekujemy, że Jarosław Kaczyński przedstawi kandydata na stanowisko premiera, program rządu i jego skład, a my się do tego życzliwie ustosunkujemy, kiedy będzie to gotowe ze strony PiS” – powiedział Rokita dziennikarzom.

Lider PO nie chciał jednak powiedzieć, o które resorty jego partia będzie chciała walczyć.

„Dziś nie jest czas na negocjacje o podziale łupów […] Odpowiedzialność za Polskę spoczywa na zwycięzcy wyborów. […] PO nie może dyktować warunków” – stwierdził Rokita.

RZĄD POWSTANIE PO WYBORACH PREZYDENCKICH

Zdaniem szefowej PO w Warszawie, Hanny Gronkiewicz-Waltz, rząd powstanie dopiero po wyborach prezydenckich.

„Rząd powstanie po wyborach prezydenckich” – powiedziała Gronkiewicz-Waltz dziennikarzom w sztabie wyborczym partii.

Gronkiewicz-Waltz przypomniała, że lider PO będzie uczestniczył przez najbliższe dwa tygodnie w kampanii prezydenckiej.

„Trudno rozmawiać o rządzie bez lidera partii” – stwierdziła.

Jej zdaniem, wygrana PiS oznacza więcej państwa w gospodarce.

„Wygrana PiS oznacza, że będzie to program gospodarczy z mniejszym tempem spadku bezrobocia, mniejszymi inwestycjami zagranicznymi, większą rolą państwa w gospodarce” – stwierdziła.

„Z punktu widzenia inwestorów, wygrana PiS jest niepokojąca, co było widać także w ciągu ostatnich dni” – dodała.

W ciągu ostatnich dni, kiedy sondaże pokazywały możliwe zwycięstwo PiS złoty zaczął się osłabiać. Zdaniem ekonomistów, zwycięstwo PiS może oznaczać osłabienie złotego.

LOSY PODATKU LINIOWEGO PRZESĄDZONE

Inny lider PO, ekspert od spraw gospodarczych, Zbigniew Chlebowski powiedział, że forsowany w kampanii program reformy podatkowej przez PO, zakładający wprowadzenie podatku liniowego na poziomie 15% dla CIT, PIT i VAT, wydaje się przesądzony.

„Losy podatku liniowego wydają się być rozstrzygnięte tego wieczora” – powiedział dziennikarzom Chlebowski.

Jego zdaniem, to jednak nie powinno przeszkodzić w budowie koalicji

„Przyszła koalicja nie zależy tylko wyłącznie od programu reformy podatkowej” – stwierdził członek PO.

Chlebowski podkreślił, że biorąc pod uwagę wejście Polski do strefy euro, cele gospodarcze PiS są podobne do tych, które Polska musi wypełnić w ramach kryteriów z Maastricht.

„Wierzę, że uda nam się w miarę szybko wejść do euro i wierzę, że uda nam się przekonać do tego PiS” – powiedział.

W kampanii wyborczej PiS opowiadał się za przesunięciem terminu przyjęcia euro poza termin kadencji Sejmu, czyli poza rok 2009. PO opowiada się za szybkim przyjęciem euro.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: PO czeka na propozycję PiS dotyczącą programu i składu rządu

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl