SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Po fuzji Pekao SA i BPH, bank PKO BP nadal będzie liderem na rynku

Połączone banki Pekao SA i BPH pod względem liczby prowadzonych rachunków osobistych i aktywnych kart płatniczych wciąż będą ustępować PKO BP.

Fuzja ta może mieć istotny wpływ na konkurencję całego rynku, wynika z raportu na temat rynku kont osobistych i kart płatniczych w Polsce, przygotowanego przez analityków portalu finansowego Bankier.pl.

Jak wynika z analiz Bankier.pl, największe banki w Polsce prowadzą ponad 17 mln ROR-ów, a liczba aktywnych kart płatniczych wkrótce przekroczy 20 mln. Banki deklarują również, że z kanału internetowego korzysta już 4,75 mln ich klientów. Co trzecie konto osobiste w Polsce prowadzone jest przez PKO BP, co piąte w Pekao SA lub BPH. Te trzy instytucje zagarnęły również ponad połowę rynku kart płatniczych.

Na koniec marca 2006 roku liczba rachunków osobistych, prowadzonych przez PKO BP wyniosła 5.339.254. W Pekao SA było 2.085.000 otwartych ROR-ów, a w Banku BPH 1.345.000.

„Bank BPH był do tej pory bardzo agresywnym graczem, wprowadzającym wiele ciekawych innowacji. Tym samym zmuszał inne banki do bezustannego wyścigu. Pekao SA działa w sposób dość zachowawczy i z opóźnieniem reaguje na rynkowe trendy, a do tego jego oferta jest stosunkowo droga. Po fuzji będzie zapewne działać w podobny sposób. Z drugiej strony, taka sytuacja to duża okazja dla mniejszych graczy, którzy proponują znacznie tańsza ofertę rachunków i kart płatniczych” – twierdzi Michał Macierzyński, analityk Bankier.pl

Na koniec pierwszego kwartału tego roku aż sześć (wliczając w to BRE Bank) polskich instytucji prowadziło powyżej jednego miliona rachunków oszczędnościowo-rozliczeniowych.

Niezmiennym liderem pozostaje na tym polu bank PKO BP, który, łącznie z wirtualnym Inteligo, obsługuje blisko 6 milionów kont osobistych. Jego pozycji nie zagrozi nawet planowane połączenie banków Pekao i BPH. Gdyby doszło do niego w tej chwili, trzecie miejsce na podium zająłby BRE Bank, którego dwa detaliczne oddziały – mBank i MultiBank – prowadzą blisko 1,1 mln ROR-ów, czytamy w raporcie.

Porównując liczbę rachunków w poszczególnych bankach, trzeba wziąć pod uwagę dwa czynniki. Jeśli bank na bieżąco nie przeprowadza procesu zamykania nieużywanych kont, nawet 20% wszystkich rachunków może być martwa. Coraz więcej klientów posiada co najmniej dwa rachunki w różnych bankach, a też same banki zamykają nieużywane rachunki stopniowo, by nie wpływało to na prezentowane wyniki.

Wśród banków, którym klientów nie przybywa, ale ubywa w porównaniu z końcem 2005 roku są np. Pekao, ING Bank Śląski, BZ WBK, Citibank Handlowy czy Millennium. Może to oznaczać, że z usług tych instytucji w ostatnim czasie więcej osób rezygnuje, niż do nich przychodzi. Niewykluczone, że rynek powoli się nasyca, mimo że z jakichkolwiek usług bankowych wciąż nie korzysta 4 na 10 Polaków.

Mimo tego praktycznie wszystkie banki dynamicznie zdobywają nowych klientów. I tak na przykład w PKO BP posiada już bazę ok. 8 mln klientów (przy niespełna 6 mln ROR-ów), Pekao 2,8 mln, a ING Bank Śląski licząc razem z małymi firmami 1,8 mln. Podobnie jest i w innych instytucjach.

Bardzo dynamicznie rośnie liczba kart płatniczych. Wzrosty notują wszystkie banki. Jak podkreślają autorzy raportu, rośnie liczba Polaków, którzy używają kart nie tylko do wypłaty gotówki. Jeszcze dwa lata temu za zakupy kartami płaciło 55% ich użytkowników. W 2005 roku w taki sposób korzystało z nich już blisko 70% ich posiadaczy. Upowszechnienie cashbacku, czyli możliwości pobierania gotówki przy okazji robionych zakupów, powinno jeszcze bardziej przyspieszyć tę tendencję.

Poza największymi komercyjnymi instytucjami, na rynku coraz mocniejszą pozycję mają banki spółdzielcze. Wiąże się to przede wszystkim z wejściem Polski do UE i koniecznością posiadania przez rolników konta osobistego, na które są przekazywane dopłaty. Według Banku Polskiej Spółdzielczości, cały polski sektor spółdzielczy prowadzi ok. 7 mln kont osobistych i rachunków depozytowych.

Rachunki osobiste prowadzą także spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe (SKOK). Według informacji Kasy Krajowej, na koniec 2005 roku wszystkie działające w Polsce SKOK-i miały 233,5 tys. ROR-ów i ponad 1,3 mln członków.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Po fuzji Pekao SA i BPH, bank PKO BP nadal będzie liderem na rynku

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl