SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

PO-LiD najbardziej popularną koalicją

"Rzeczpospolita": Kto będzie rządził Polską po wyborach? Im bliżej do 21 października tym częściej to pytanie się pojawia.

PO-LiD najbardziej popularną koalicją

Politycy bardzo powściągliwie wypowiadają się na temat ewentualnej koalicji, którą ich partia zawiąże po wyborach. Za to chętnie opowiadają co im się marzy lub wytykają innym ugrupowaniom możliwe porozumienia.

Prezes PiS Jarosław Kaczyński używa słowa "koalicja" jako bata na Donalda Tuska, szefa PO - każdego dnia oskarża go o chęć zawarcia porozumienia z LiD i żąda, aby szef Platformy obiecał, iż po wyborach do takiego porozumienia nie dojdzie.

Z badań GfK Polonia dla "Rzeczpospolitej" wynika jednak, że taka koalicja jest najbardziej popularna wśród wyborców - chciałoby jej 27 proc badanych. 18 procent z nas ciągle marzy o koalicji PO-PiS, a 12 procent popiera wspólne rządy PiS i PSL.

Większość Polaków nie chciałaby powrotu do koalicji PiS-LPR- Samoobrona. Współrządzenie tych trzech partii było jednym pasmem kryzysów. Mimo to taka koalicja ciągle ma 8 procent zwolenników. Najmniej pożądana przez Polaków jest wielka koalicja zaproponowana przez Donalda Tuska PiS-PO-PSL-LiD.

- Wyniki tego sondażu odzwierciedlają poparcie dla partii politycznych, ale nie dają jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, jaka koalicja jest najbardziej pożądana - uważa politolog Bartłomiej Biskup. Jego zdaniem Polacy niechętnie o niej mówią po doświadczeniach z poprzednich wyborów, kiedy wszyscy wierzyli w sojusz PO - PiS, do którego ostatecznie nie doszło.

- Widać także, że nie ma już powrotu do koalicji PiS-Samoobrona- LPR - mówi Biskup. - A pomysł wielkiej koalicji, rzucony przez Tuska jest niemożliwy do zrealizowania co Polacy doskonale rozumieją.

W sondażu telefonicznym przeprowadzonym 2 października przez GfK Polonię dla "Rz" na grupie 500 dorosłych Polaków na pytanie: "Jakiej koalicji chcemy po wyborach" uzyskano następujące wyniki: PO-LiD 27 proc., PO-PiS 18 proc., PiS-PSL 12 proc., PiS-LPR- Samoobrona 8 proc., PO-PiS-PSL 7 proc., PO-PiS-PSL-LiD 8 proc. 23 proc. ankietowanych nie wiedziało, kto powinien rządzić po wyborach.

  • Więcej informacji:
  • LiD
  • PO
Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: PO-LiD najbardziej popularną koalicją

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl