SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Po raz 21. rusza Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom

Pod hasłem "Dziecko sercem rodziny" już po raz 21., rusza akcja Caritas Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom. Rozprowadzonych zostanie ponad dwa mln wigilijnych świec - poinformował na konferencji prasowej rzecznik Caritas Paweł Kęska.

PAP / Tomasz Gzell Article

Zapowiedział, że świece będzie można kupić w parafiach w całej Polsce od pierwszej niedzieli Adwentu, czyli 30 listopada, do Wigilii Bożego Narodzenia.

"Caritas w Polsce kolejny raz rozpoczyna akcję Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom. Każdego roku, na milionach stołów wigilijnych płonie świeca Caritas. Dzięki niej corocznie dożywiamy tysiące dzieci w szkołach i świetlicach, zapewniamy im pomoce edukacyjne oraz letni wypoczynek. Ponadto 10 groszy z każdej świecy przeznaczone jest na pomoc dzieciom z zagranicy. W tym roku wsparciem zostaną objęte dzieci uchodźców z Syrii i Iraku" - powiedział wicedyrektor Caritas Polska o. Hubert Matusiewicz.

Jak dodał, każdy kto nabywa świecę, ma świadomość, że czyni coś dobrego. "Płomień tej świecy, jest znakiem realizowanego dzieła miłosierdzia. Miłosierdzia, którego potrzebują rodziny a w szczególności dzieci" - podkreślił o. Matusiewicz.

Nawiązując do tegorocznego hasła Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom, o. Matusiewicz zaznaczył, że wskazuje ono na to, że "dziecko znajduje się w centrum życia rodzinnego". Dodał, że "serce obejmuje całe wnętrze człowieka".

Nawiązując do charakteru ekumenicznego akcji Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom, o. Matusiewicz zaznaczył, że chrześcijanie coraz częściej o rodzinie mówią jednym głosem, podkreślając, że "rodzina stanowi największą wartość każdego społeczeństwa".

O. Matusiewicz poinformował też, że papież Franciszek z wielką radością przyjął informację, że w związku z 25-leciem istnienia Caritas Polska rok 2015 będzie w Polsce przeżywany jako "Rok Caritas", ze szczególną troską o rodzinę.

Od 2000 r. Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom jest wspólnym, ekumenicznym dziełem tworzonym przez Caritas Kościoła Katolickiego, Diakonię Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego i Eleos Polskiego Autokefilcznego Kościoła Prawosławnego. W 2013 roku organizacje rozprowadziły wspólnie blisko trzy miliony świec.

Dyrektor generalna Diakonii Wanda Falk podkreśliła, że przez to hasło zwracana jest szczególna uwaga na świat przeżyć i potrzeb dziecka, zwłaszcza "potrzeb związanych z poczuciem bezpieczeństwa w rodzinie lub innym środowisku, w którym ono żyje". Poinformowała, że Diakonia Polska rozprowadzi w tym roku 10 tys. świec.

Również Prawosławny Ośrodek Miłosierdzia "Eleos” w tegorocznej kampanii zamierza rozprowadzić ponad 10 tys. świec. "Tegoroczna akcja ma za zadanie wesprzeć dzieci znajdujące się w trudnej sytuacji życiowej. Zbyt często w naszym kraju dzieciństwo nie kojarzy się z czasem beztroskiej zabawy i spokojnej nauki. Pragniemy pochylić się nad całymi rodzinami. Dziecko jest przecież częścią większej całości. Jest sercem rodzinnego organizmu. Tak jak organizm nie przeżyje bez serca, tak i serce umiera pozbawione organizmu" - powiedział dyrektor ośrodka ks. Doroteusz Sawicki.

Początki Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom sięgają 1993 roku, kiedy w kilku diecezjach rzymskokatolickich przeprowadzono pilotażową akcję; rok później zyskała ona wymiar ogólnopolski. W pierwszym roku rozprowadzono 260 tys. świec, ale zapotrzebowanie było dużo większe. W 1995 roku rozprowadzono blisko 2 mln świec, z których dochód wyniósł ok. 3 mln zł. W roku 10-lecia Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom (2003) sprzedano ponad 4,5 mln świec, z których dochód wyniósł 14 mln zł.

W 1997 r. z ideą betlejemskiego światła pokoju przyłączyli się harcerze ZHP, dzięki temu świeca Caritas docierała m.in. do prymasa Polski, prezesa Rady Ministrów, prezydenta RP, Sejmu i Senatu.

Uroczysta inauguracja tegorocznej edycji Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom odbędzie się w sobotę w warszawskim kościele ewangelickim Świętej Trójcy.

Akcję można wesprzeć kupując wigilijną świecę Caritas, wysyłając SMS z hasłem "Pomagam" na numer 72052 (koszt 2,46 zł z VAT).

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Po raz 21. rusza Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl