SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

'Podniesienie ratingu Polski uzależnione od ograniczenia deficytu budżetu'

Międzynarodowa agencja Fitch Ratings uzależnia podniesienie ratingu długu zagranicznego Polski od ograniczenia deficytu budżetowego.

Choć obecną sytuację fiskalną ocenia jako niepewną i dostrzega wciąż ryzyko dla finansów publicznych ze strony wydarzeń politycznych, przejściowy upadek większościowej koalicji uważa za pozytywny sygnał, ponieważ Prawo i Sprawiedliwość (PiS) nie ugięło się przed żądaniami poluzowania fiskalnego, podała agencja w komunikacie w piątek.

„Wprowadzenie środków mających na celu zmniejszenie deficytu budżetowego to klucz dla jakiegokolwiek podniesienia ratingu Polski denominowanego w walutach obcych” – powiedział David Heslam z zespołu ratingów suwerennych Fitcha, cytowany w komunikacie.

„Jednakże w obecnym niestabilnym środowisku politycznym postępy w reformie finansów publicznych pozostają niepewne” – dodał.

Fitch przyznał w piątek rating dla emisji polskich obligacji na rynek japoński o łącznej wartości 85 mld jenów na poziomie „BBB+”, czyli takim samym, na jakim znajduje się rating suwerenny (IDR) Polski, z pozytywną perspektywą.

Fitch zwraca uwagę, że niepewność fiskalna ma miejsce w sytuacji, gdy polska gospodarka jest z dobrym stanie, stanowiąc wsparcie dla ratingu i jego perspektywy.

„W tym roku spodziewany jest realny wzrost PKB w wysokości ok. 5%, a w 2007 roku – ok. 4,5-5,0%. Inflacja pozostaje ujarzmiona, a bilans płatniczy solidny, z oczekiwaniami dotyczącymi deficytu na rachunku obrotów bieżących sięgającymi 2% PKB w tym i przyszłym roku. Będzie on nadal finansowany przez wpływy netto z bezpośrednich inwestycji zagranicznych” – czytamy w komunikacie.

Agencja podkreśla też, że przyczyny chwilowego rozpadu koalicji PiS, Ligi Polskich Rodzin (LPR) i Samoobrony są potencjalnie pozytywnym sygnałem dla przyszłości finansów publicznych.

„Oprócz zderzenia silnych osobowości, koalicja rozpadła się także ze względu na odmowę ze strony PiS spełnienia żądań mniejszych partii dotyczących znacznego wzrostu wydatków i upieranie się przy utrzymaniu limitu 30 mld zł deficytu budżetu państwa” – głosi komunikat.

Według agencji oznacza to tzw. general government deficit na poziomie 4,7% PKB w 2007 roku, w tym 1,8% stanowią koszty reformy emerytalnej.

Fitch uważa też, że przy trwających pracach nad budżetem na 2007 rok pozostaje też ryzyko pogorszenia stanu finansów publicznych ze strony polityki.

„Co więcej, silny wzrost gospodarczy daje rządowi możliwości utrzymania hojnych programów socjalnych Polski oraz unikania poprawiania struktury wydatków – a są to przyczyny pogorszenia się sytuacji fiskalnej w przeszłości” – konkluduje agencja.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: 'Podniesienie ratingu Polski uzależnione od ograniczenia deficytu budżetu'

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl