SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Podsumowanie 2015 roku w social media - prognozy na 2016 (wydawcy i agencje)

W ramach naszego podsumowania roku w mediach i marketingu zajmujemy się mediami społecznościowymi. Najważniejsze wydarzenia i trendy z ostatnich 12 miesięcy oraz prognozy na najbliższy rok przedstawiają menedżerowie z czołowych polskich wydawców i agencji, m.in. Michał Sławiński, Rafał Drzewiecki, Sebastian Umiński, Anna Robotycka, Szymon Ślipko i Jakub Kaliciński.

Article

Łukasz Turkowski, interactive media manager w Media DDB & Tribal

Wydarzenie roku
Na świecie: udostępnienie Instagrama do działań sponsorowanych. Marki zyskują nowe medium z wszystkimi zaletami systemu reklamowego Facebooka.

W Polsce: rola mediów społecznościowych w kolejnych kampaniach wyborczych. Sztaby prezydenta Andrzeja Dudy i PIS poradziły sobie zdecydowanie lepiej niż konkurenci, co nie znaczy jednak, że stworzyły wzór dobrych działań. Zdecydowanie polskiemu establishmentowi daleko do amerykańskiego, który doskonale radzi sobie z wykorzystaniem mediów cyfrowych i technologii w komunikacji z wyborcami. Końcówka roku natomiast pozwala odczuć, jak istotne w debacie publicznej i procesach demokratycznych są niczym nieskrępowane media społecznościowe.

Sukces roku
Sukces odniosły wszystkie podmioty budujące w strukturach zintegrowane zespoły ekspertów, które łączą kompetencje z wiedzą o mediach cyfrowych, technologii i tradycyjnym planowaniu komunikacji. Zrozumienie mechanizmów obowiązujących w poszczególnych kanałach, w tym social media, zaowocuje ciekawymi kampaniami w przyszłości.

Kolejnym sukcesem organizacyjnym jest odejście od mediów społecznościowych jako strategii zastępującej inne działania, a traktowanie ich jako kanału, który uzupełnia obecność marki online. Konieczną praktyką jest porzucenie nieefektywnego modelu planowania komunikacji w kanałach społecznościowych na podstawie ciągłej walki o organiczne zasięgu. Dużo skuteczniej radzą sobie ci, którzy tworzą kampanie z przemyślanym kontentem dopasowanym do grupy docelowej i wsparte budżetem mediowym - wtedy można mówić o premii w postaci zasięgów organicznych jako wypadkowej zaangażowania użytkownika.

Porażka roku
Na świecie: fatalna ochrona praw twórców na Facebooku. Imponujący rozwój wideo w tym medium doprowadził do nadużyć na gigantyczną skalę, które uderzają w twórców wideo z innych platform, przede wszystkim YouTube’a. Materiały zdobywają znacząco więcej wyświetleń na facebookowych stronach „złodziei” niż na kanałach ich twórców. Na razie na YouTube można bezpośrednio monetyzować wyświetlenia, ale przywłaszczający sobie cudzą pracę znaleźli pośrednie sposoby na zarabianie. Niestety proces zgłoszeń naruszeń i ich rozpatrywanie są bardzo nieskuteczne.

W Polsce: uwaga poświęcona Snapchatowi. Zdecydowanie za duża w stosunku do aktywacji tam przeprowadzonych, które, powiedzmy sobie szczerze, były po prostu poprawne. Takie eksplozje zainteresowania buzzwordami nie przynoszą ani chwały agencjom, ani korzyści klientom. Jedynie masę straconego czasu.

Człowiek roku
Na świecie: Mark Zuckerberg. Stworzył medium broniące się wynikami finansowymi. Podjął rękawicę w rywalizacji z Google, budując złożony i konkurencyjny ekosystem reklamowy. Również za imperialne plany dotyczące nowych narzędzi, m.in. wspierających wideo i wydawców.

W Polsce: nie ma osoby zasługującej na miano człowieka roku. Dlatego mianuję nim prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego, który jako bohater niezliczonych memów będzie ogłaszał piąteczek jeszcze przez najbliższe miesiące.

Kampania roku
Rok 2015 nie obfitował w zapadające w pamięci kampanie, marketerzy skupili się na eksperymentach z formatami i narzędziami, ale to za mało, by zdobyć tytuł kampanii roku. Chcę wyróżnić jedynie wizerunkowy spot świąteczny Allegro przygotowany przez agencję Bardzo. Dowodzi on, że bliska sercu historia obroni się zawsze. Nawet na Facebooku, na którym milion obejrzeń trwa krócej niż 5 sekund, a o uwagę użytkownika walczy jednocześnie kilka komunikatów.

Trend roku
Bliskość. Facebook Mentions, Periscope, Meerkat czy Snapchat odsłoniły nam zaplecze życia celebrytów i polityków. Narzędzia te pozwoliły relacjonować wydarzenia dotąd zarezerwowane dla wybrańców, budując naturalność przekazu i sytuacji. Ujawniają naturalne emocje nieograniczone wyrafinowanymi scenariuszami i wytycznymi PR-owców.

Prognoza na 2016 rok
Streaming zagości na dobre pod strzechami. Będziemy oglądać relacje nie tylko wydarzeń przez duże W, ale też codzienne zdarzenia rejestrowane przez naszych znajomych. Wzrośnie popularność komunikatorów kosztem platform społecznościowych, a same aplikacje zyskają dodatkowe funkcjonalności oraz kontent wprowadzany za pośrednictwem otwartych API przez zewnętrznych dostawców usług i marketerów.

 


 Michał Korzeniowski, social media manager w Grupie Interia.pl

Wydarzenie roku
W Polsce za wydarzenie roku (niestety w negatywnym kontekście) uznałbym fakt coraz większej intensywności wykorzystywania mediów społecznościowych do hejtowania osób o odmiennych poglądach.

Sukces roku
Polska: Współpraca Brand24 przy kampanii prowadzonej przez Biały Dom.

Świat: To może niezbyt oryginalne ale rozwój Snapchata. Serwis, który notuje miliardy odsłon każdego dnia -  spektakularny sukces   

Porażka roku
Świat: mówiono, że współtworzony przez gwiazdy showbiznesu streamingowy serwis Tidal będzie przełomem, oferując lepszą jakość odtwarzanej muzyki, ekskluzywne materiały, czy w większym stopniu respektując interesy samych wykonawców. Z perspektywy odbiorcy to jednak tylko kolejna platforma streamingowa, jedynie z lepszą jakością odsłuchu.

Człowiek roku
Polska: Michał Sadowski, założyciel Brand24. Dostąpić zaszczytu współpracy z Białym Domem przy kampanii edukacyjnej, to wyraz największego uznania. Niezwykły sukces.

Prognoza na 2016 rok
Rozwój platformy Netflix.
Zwiększenie wpływów z płatnych treści w serwisach (choćby na YouTubie).
Nowe funkcjonalności w serwisie facebook – testowanie możliwości wideo konferencji czy emotikonów, które mogą zastąpić komentowanie postów.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Podsumowanie 2015 roku w social media - prognozy na 2016 (wydawcy i agencje)

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Jedi
Gość z ddb jedyny przyzwoity nie wymienia swojej kampanii jako osiągniecia i nie robi wielkiego halo ze snapa
odpowiedź
User
Mikołaj Nowak
Zamknięcie tvn48 na Twiterze.
odpowiedź