SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Podsumowanie 2015 roku w social media - prognozy na 2016 (wydawcy i agencje)

W ramach naszego podsumowania roku w mediach i marketingu zajmujemy się mediami społecznościowymi. Najważniejsze wydarzenia i trendy z ostatnich 12 miesięcy oraz prognozy na najbliższy rok przedstawiają menedżerowie z czołowych polskich wydawców i agencji, m.in. Michał Sławiński, Rafał Drzewiecki, Sebastian Umiński, Anna Robotycka, Szymon Ślipko i Jakub Kaliciński.

Agnieszka Sosnowska, account director w agencji Biuro Podróży Reklamy

Wydarzenie roku
Ciekawym precedensem w skali światowej jest na pewno niedawny pozew Amazonu skierowany przeciwko twórcom fałszywych recenzji publikowanych w serwisie i opłacanych przez sprzedawców. Proceder w Polsce znany od dawna i wspierany nawet przez biznesy typu SaaS. Amazon zarzuca twórcom nieprawdziwych opisów to, że podważają jego wiarygodność. Na ile akcja ta przełoży się na zwiększenie świadomości konsumentów i większy krytycyzm? A może to początek końca tzw. szeptanek na forach i w social media?

Sukces roku
Rok 2015 to zdecydowany sukces crowdfundingu - Kickstarter drugi miliard dolarów zebrał w ciągu 19 miesięcy, z czego 100 mln dol. użytkownicy przekazali bez otrzymania czegokolwiek konkretnego w zamian za dotację. Sukces Kickstartera zwiastuje sukces wszelkich innych społecznych narzędzi, w ramach których ludzie mogą sobie nawzajem pomagać (bądź zarabiać dzięki wspólnotom). Rozwój takich platform jak Uber, czy Airbnb tylko to potwierdza.

Do kategorii sukcesu zaliczyłbym też rozwój Periscope. 10 milionów kont w ciągu 4 miesięcy to spora potęga, którą szybko będą musieli zauważyć marketerzy.

Porażka roku
Hashtagi na Facebook, które miały porządkować treść i być odkryciem 2014 roku, święcącym triumfy w 2015 okazały się niewypałem. Osobiście uważam też za nieco niepokojące społeczne uzależnianie się od social mediów - w jednym z ostatnich raportów na socialmediatoday.com trafiłam na informację, że w USA coraz więcej dzieci dostaje imiona od … filtrów na Instagramie. Popularne stały się takie imiona jak Lux, Luno czy Amaro.

Jeśli chodzi o nasz rodzimy ogródek, to chyba trudno o większe faux pau niż sierpniowy post na profilu Żytniej Extra na Facebooku z podpisem „KacVegas” pod zdjęciem rannego Michała Adamowicza. Ta historia pokazuje, jak łatwo w social media o kryzys, jeśli działa się nieco zbyt pospiesznie i - dodatkowo - bez zwracania uwagi na prawa autorskie.

Kampania roku
2015 rok obfitował w wiele ciekawych i niestandardowych kampanii wykorzystujących social media i łączących wiele kanałów. #bendtherules HP na Vine czy kampania Burberry na Snapchat i Periscope pokazują, że warto z pomysłem inwestować w nowe kanały, a nie jedynie skupiać się na Facebooku czy Instagramie.

Inne sukcesy? Selfie z przestrzeni kosmicznej Heineken (Spyfie). Nie był to może spektakularny sukces, ale ciekawe wykorzystanie trendu na selfie. Inny niezwykle ciekawy pomysł z selfie to kampania WWF na Snapchat. Selfies zagrożonych gatunków znikające po 10 sekundach? Precyzyjnie skrojona kampania do targetu - chwytająca ze serce i wykorzystująca medium, którego używa target.

Trend roku
Blog i vlog power to zdecydowanie najciekawszy trend social mediowy. Okazuje się, że i w Polsce można z sukcesem prowadzić blogi i vlogi a zaufanie internautów do blogerów - jak wynika z raportu Blog Power przygotowanego przez PSBV jest spore. Mają oni też ogromną siłę przebicia - 21-procentowy poziom zaangażowania fanów na blogerskich fanpage’ach w porównaniu do zaledwie 10 procent na fanpage’ach czołowych marek sprawia, że marki będą chciały coraz mocniej korzystać ze wsparcia blogerów.

Na świecie trendem który zdecydowanie zyskuje jest próba dodania możliwości sprzedażowej do niemalże każdej platformy social media. Ten kierunek ma spory potencjał rozwoju – zwłaszcza w kontekście omnichannelingu.

Prognoza na 2016 rok
Przypuszczalnie najważniejszym trendem będzie real-time marketing. Świeżość i aktywność kanałów social media będzie dla marek najważniejsza. Nie chodzi już tylko o zgromadzenie publiczności, ale o utrzymanie jej aktywności i stałe angażowanie. Inaczej każdy kanał zamiera. To spore wyzwanie dla marketerów, którzy nie mogą pozwolić sobie na to, by być z odbiorcami w kontakcie od 9.00 do 17.00. Relacje na żywo (Periscope już kupiony przez Twittera) czy minikonferencje (Blab.im) mogą stanowić ciekawy dodatek do świata social media - a może nawet zacząć go dominować?

 


Żaneta Glinka, strateg w MEC Interaction

Wydarzenie roku
Wejście marek na Snapchata. Serwis istnieje od 2011 roku, ale to rok 2015 był nie tylko w Polsce, ale i na świecie przełomowy z punktu widzenia jego biznesu.
Stereotypowo uznawane za medium bardzo młodych użytkowników, teraz ujawnia, że globalnie połowa jego użytkowników jest w wieku powyżej 25 lat.
Wydarzenie tym ważniejsze, że dziś real-time marketing to jeden z największych trendów. Snapchat pozwala markom na jego pełne wykorzystanie w komunikacji z użytkownikami.

Sukces roku
2015 to sukces Facebooka w e-commerce. Ten rok pokazał, że FB to nie tylko ładne zdjęcia i miejsce, do którego zaglądamy by zobaczyć co u znajomych, ale też platforma, która potrafi sprzedawać. Stworzyli odpowiednie formaty, ale też te, które do tej pory dostarczały nam wejścia na landing page, „dowożą” na tyle wartościowy ruch, że słupki sprzedaży reklamodawców rosną.

Porażka roku
Pewnie nie będę oryginalna - post marki Żytnia Extra na Facebooku. Sprawa tym boleśniejsza, że  otarła się o prokuraturę, a osoba która zamieściła zdjęcie w sieci usłyszała zarzuty. „Korzyścią” z całej sytuacji może być jednak uświadomienie klientom i agencjom reklamowym, czym może się skończyć korzystanie ze stockowych zdjęć niewiadomego pochodzenia i kontekstu.  

Kampania / projekt roku
Niekwestionowany numer 1 w 2015 roku to Johnnie Walker z kampanią „Rób to, w co wierzysz” z udziałem Bogusława Lindy i Wojtka Sokoła. Fenomenalnie dobrana komunikacja i udział obu bohaterów spotu.

Ale nie możemy zapominać, że social media to miejsce na responsive marketing, a w związku z tym na wyróżnienie zasługuje tu też marka Volvo, czy też jej agencja administrująca profil. I nie chodzi tu o wysokobudżetową kampanie, ale o podręcznikowy przykład fenomenalnie poprowadzonego dialogu z nieusatysfakcjonowanym klientem.

Trend roku
Wideo… A na wzmiankę zasługuje tu dwóch graczy.

Pierwszy - Facebook, który generuje 8 mld odsłon materiałów wideo każdego dnia. Mark Zuckerberg wraz z całą armia swoich współpracowników udowodnili już, że Facebook to świetna platforma wideo, ale oglądanego i wykorzystywanego inaczej niż w przypadku jego największego konkurenta w tej kategorii - YouTube. Serwis najczęściej przeglądamy bez dźwięku, na smartfonie czy desktopie i FB świetnie dostosował się do tego środowiska. Wypromował… wideo bez dźwięku! Genialne rozwiązanie dla wszystkich tych reklamodawców, którzy chcą za pomocą klipu dotrzeć do swoich konsumentów, ale wiedzą, że będzie on najprawdopodobniej odtwarzany bez dźwięku, wiec umieszczają napisy.

Drugi gracz - Snapchat - z  również oszałamiającą liczbą 6 mld odtworzeń wideo każdego dnia. Użytkownicy przekonują się do aplikacji, chociaż mogło się wydawać, że będzie ona popularna tylko wśród młodych internautów.

Prognoza na 2016 rok
Myślę, że 2016 rok to będzie kolejny dobry rok dla wideo, ale w trochę innej odsłonie. Takie aplikacje jak Periscope, czy Facebook Mentions będą odgrywały bardzo dużą role w naszych działaniach nie tylko social mediowych, ale w ogóle mediowych.  Za ta prognozą wiąże się wyraźny trend związany z centralną rolą social mediów w komunikacji marketingowej. W tym roku pokazały one dobitnie, że są bezcennym narzędziem służącym od zbierania insightów, poprzez budowanie zasięgu i kończąc na sprzedaży.

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4

Dołącz do dyskusji: Podsumowanie 2015 roku w social media - prognozy na 2016 (wydawcy i agencje)

6 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
rly?
Serio ktoś czyta to wszystko? Ile % osób dochodzi co najmniej do 6 strony? LOL... ;)
odpowiedź
User
Jedi
Gość z ddb jedyny przyzwoity nie wymienia swojej kampanii jako osiągniecia i nie robi wielkiego halo ze snapa
odpowiedź
User
Jedi 2
Jedynie strona 8 jest sensowna. Reszta to jakieś popłuczyny....
odpowiedź