SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

"Podświetlny" procesor IBM

IBM zaprezentował w czwartek układ scalony, który zwalnia prędkość przechodzącego przez chip światła.

Nowa technologia zostanie wykorzystana przy produkcji ultra-energooszczędnych komputerów.

Podzespół firmy IBM, nazwany krzemowym przewodnikiem fotonowym, składa się z fragmentu krzemu pokrytego małymi, systematycznie rozproszonymi otworami, przez które przechodzi wiązka światła. Otwory zwalniają szybkość fotonów do 1/300 stałej prędkości światła, wynoszącej ok. 300 tys. km/s. Zdaniem przedstawicieli firmy IBM, spowolnione impulsy światła staną się doskonałymi nośnikami danych. Ponadto dodają, że możliwa jest jeszcze większa redukcja prędkości wiązki światła, dzięki zastosowaniu pola elektrycznego wewnątrz przewodników.

Nad metodami zastąpienia komponentów elektronicznych w komputerze pracuje już cała rzesza naukowców i firm. Urządzenia optyczne przenoszą dane przy pomocy fotonów, czyli najmniejszych cząstek światła, które są o wiele szybsze od elektronów, obecnych w tradycyjnych, krzemowych podzespołach. Ponadto technologia optyczna generuje o wiele mniej ciepła, rozwiązując problem rosnącej emisji ciepła i konsumpcji prądu.

Droga do szybkiego wdrożenia nowej technologii jest jeszcze daleka. Podstawowym problemem jest cena produkcji układów optycznych. W tym momencie masowa produkcja tego sprzętu, sięgająca milionów jednostek, jest na razie nieopłacalna. Drugim czynnikiem opóźniającym jest wciąż duży rozmiar podzespołów optycznych, w przeciwieństwie do układów krzemowych, które mierzą tylko kilka milimetrów. Ponadto sam przemysł komputerowy odnosi się z dużą rezerwą do nowych i rewolucyjnych zmian w architekturze tradycyjnego komputera.
 
Źródło: The Inquirer

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: "Podświetlny" procesor IBM

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl