SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Podzielą BBC?

Rząd brytyjskiego premiera Tony'ego Blaira szykuje się do "rozbicia" korporacji radiowo-telewizyjnej BBC

Rząd brytyjskiego premiera Tony'ego Blaira szykuje się do "rozbicia" korporacji radiowo-telewizyjnej BBC na mniejsze organizacje regionalne i pozbawienie jej edytorskiej niezależności.

Informują o tym dzienniki "Scotland on Sunday" i "The Sunday Times", powołujące się na przecieki z siedziby premiera.

Zdaniem obu gazet, przyszłość publicznego radia i telewizji BBC wydaje się dość niepewna, gdyż rząd - za radą konsultantów z administracji państwowej - planuje ponoć rozbicie korporacji na 4 osobne organizacje regionalne dla Anglii, Walii, Szkocji i Irlandii Północnej. Rządzący labourzyści twierdzą oficjalnie, że nie mają zamiaru demontażu BBC. Media obawiają się jednak, że członkowie rządu Blaira przygotowują po cichu odwet za to, że BBC otwarcie krytykowała udział Wielkiej Brytanii w wojnie irackiej.

W Wielkiej Brytanii mówi się też o ewentualnym pozbawieniu BBC jej niezależności programowej i przekazaniu jakiejś organizacji z zewnątrz większej kontroli nad jej działalnością. Dochody z opłat abonamentowych, które są głównych źródłem utrzymania BBC, miałyby zostać rozdzielone pomiędzy innych nadawców.

Obecnie, oprócz programów regionalnych i lokalnych, BBC nadaje swoje 2 główne programy telewizyjne i 5 radiowych na antenie ogólnokrajowej. Są więc one dostępne dla wszystkich. BBC ma wspólny zarząd i pełną niezależność. Prasa podkreśla, że gdyby rząd faktycznie zrealizował swoje zamiary, to byłaby to najbardziej radykalna reforma w dziejach korporacji.
Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Podzielą BBC?

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl