SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google RSS Twitter

Pokolenie postmillenialsów nie szuka informacji i nie szanuje osób publicznych

Dla pokolenia millenialsów autorytetami są znajomi i rodzice, dla starszych - osoby znane z życia publicznego. Najmłodsi użytkownicy nie szukają już informacji, bo są w nich naturalnie zanurzeni -  takie wnioski płyną z raportu przygotowanego przez Kantar Millward Brown na zlecenie ABi Media Holdings.

PAP / Maciej Kulczyński Article

Dla grupy tzw. premillenialsów (osoby urodzone przed rokiem 1980) motywatorami do działania są dobro wspólne, wykształcenie i zaangażowanie społeczne. Dla 78% z nich bardzo ważna jest szczęśliwa rodzina, dla 67% - stabilizacja życiowa, dla 49% - dbanie o zdrowie, a dla 31% - dbanie o wspólne dobro (np. ekologia).

Dla millenialsów (osoby urodzone w latach 1980-1997) motywujące są kontakty towarzyskie, rozwój zawodowy oraz aktywność fizyczna. Rodzina jest ważna dla 73% badanych, stabilizacja - 63%, troska o zdrowie - 39%, wspólne dobro i dbanie o urodę i wygląd - 17%.

Osoby poniżej 20. roku życia, tzw. postmillenialsi do działań motywują media społecznościowe, nowe technologie i dbałość o wygląd zewnętrzny. W tej grupie życie rodzinne jest istotne jedynie dla 55% badanych, stabilizacja w życiu dla 46%, troska o zdrowie dla 36%, a dobro wspólne jedynie dla 14%.

Dla osób z pokolenia premillenialsów autorytet stanowią przede wszystkim osoby publiczne - publicysta, polityk i naukowiec. Millenialsi estymą darzą zaś osoby z bliższego otoczenia - rodziców, znajomych i przełożonych. Autorytetem w gronie najmłodszych, postillenialsów, cieszą się muzycy, blogerzy i performerzy.

Dr Izabella Annuszewska z Kantar Millward Brown, współautorka badania, przyznaje w rozmowie z portalem Wirtualnemedia.pl, że sprywatyzowanie się autorytetów w młodszych pokoleniach to nowa, zaskakująca badawczo obserwacja.

- Niektóre z uzyskanych wyników tego badania były dla nas nieoczywiste. Intuicyjnie mamy poczucie, że młodsze pokolenia są skoncentrowane bardziej na technologiach, są zaangażowani w życie w wirtualnym świecie. Zaskakującą obserwacją okazało się natomiast, że niezależnie od reprezentowanej generacji, badani mają bardzo jasną wizję swoich autorytetów. Widzimy, że autorytety się sprywatyzowały - nie są to już osoby publiczne, ale znajomi, rodzice, osoby z najbliższego otoczenia. Dla osób ze starszego pokolenia autorytetami są naukowcy lub inne osoby znane z życia publicznego - mówi dr Izabella Annuszewska.

- Im więcej będziemy wiedzieli o poszczególnych generacjach tym łatwiej będzie nam do nich dotrzeć i zaplanować odpowiednią komunikację z nimi. Przykładowo - jeśli wiemy, że dla postmilenialsów autorytetami są muzycy czy celebryci, o wiele łatwiej będzie dobrać marketerom właściwą osobę do kampanii, z której przekazem utożsamia się grupa docelowa. Mimo, niewielkich różnic wiekowych, nasz raport tylko potwierdza ogromne różnice odbioru i kanału dotarcia pomiędzy przedstawicielami badanych grup - dodaje Dorota Tymińska, współautorka badania z ABi Media Holdings.

Jeśli chodzi o poszukiwanie źródeł informacji, to im młodsze pokolenie, tym mniej chętnie poszukuje informacji samodzielnie. Wszystkie grupy wiekowe wiedzę czerpią głównie z internetu, kontaktów bezpośrednich i książek.

- Porównanie trzech grup (milenialsi, premilenialsi, postmilenialsi) pokazuje podobieństwa, ale przede wszystkim kluczowe różnice w odbiorze, doborze i selekcji treści, jakie płyną z mediów. W najmłodszym pokoleniu - postmilinielasów, zaobserwowaliśmy ciekawy trend w tym zakresie. Postmilenialsi są tak bardzo zanurzeni w świecie informacji, że sami ich nie poszukują, zwłaszcza w mediach tradycyjnych - podkreśla Tymińska.

Z internetu czerpie wiedzę 58,8 premillenialsów, 53,9% millenialsów i 50,5% pokolenia postmillenialsów. Najstarsze pokolenie najrzadziej informacji szuka w social mediach, młodsze zaś  zaś w prasie i czasopismach (millenialsi - 14%, postmillenialsi - 5,6%).

Internet służy głównie do sprawdzania i wysyłania e-maili - wskazało 85% badanych. 83% zaś w sieci poszukuje informacji, 75% wykonuje transakcje finansowe, 66% korzysta z portali społecznościowych. Mniej użytkowników czyta w internecie artykuły (56%), ogląda filmy i treści na YouTube (53%), połowa słucha muzyki, a 27% ogląda memy.

Badanie Kantar Millward Brown i  ABI Media Holdings pt. „Presja trendów – jak massmedia kształtuje Milenialsów?” zrealizowane zostało w maju 2017r. przez instytut Kantar Millward Brown. Przeprowadzone zostało metodą CAWI (Computer Assisted Web Interviewing) – techniki ilościowej polegającej na realizacji wywiadów za pośrednictwem Internetu.

Badanie przeprowadzone zostało na próbie 1400 respondentów, uwzględniającej trzy społecznie
zróżnicowane generacje. Pod uwagę wzięte zostało tzw. pokolenie millennialsów oraz osób młodszych od nich, urodzonych po 1997. Z drugiej strony do porównań wykorzystano również kategorię osób ze starszego pokolenia – obecnych 37-latków i starszych.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Pokolenie postmillenialsów nie szuka informacji i nie szanuje osób publicznych

9 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
imię/nick
Głupie badanie, głupie wnioski. Przypominają to, co uczeni radzieccy orzekli wyrywając kolejne nogi musze i każąc jej iść. Gdy wyrwali ostatnią, mucha na komendę "Idź!" nie ruszyła się z miejsca i badacze uznali, że ogłuchła. "Po wyrwaniu wszystkich nóg mucha traci słuch" - napisali w raporcie.

Przecież ci różni premillenialsi, millenialsi i postmillenialsi (co za kretyńskie nazwy! w dodatku mylące, bo sugerujące, że rok 2000 był jakąś istotną cezurą różnicującą społeczeństwo) to po prostu ludzie w różnym wieku. Ci ostatni to właściwie jeszcze prawie dzieci. Co w tym dziwnego, że mają inną hierarchię wartości niż starsi? Gdy dorosną, upodobnią się najpierw do millenialsów, a potem do premillenialsów.

Ja też w wieku lat 17 czy 18 przykładałem większą wagę do wyglądu zewnętrznego, miałem gdzieś wartości rodzinne i bardziej liczyłem się z opiniami rówieśników niż autorytetów społecznych. Dziś mam lat trzykrotnie więcej i kompletnie zmieniła mi się hierarchia wartości. To nie ma żadnego związku z momentem urodzenia, tylko z wiekiem
52 4
odpowiedź
User
krak
Może zamiast wydawać grube hajsy na zbędne badania, niech "mądre" głowy i "spece" od marketingu przeczytają kilka książek nt dorastania nastolatków. Mam wrażenie, że coraz częściej wyważa się otwarte już dawno drzwi.
30 2
odpowiedź
User
sammler
Jedna kohorta obejmuje osoby urodzone w latach 1980-1997? Przecież tu wpadają takie osoby jak ja, które pamiętają schyłek PRL-u i to, że "z dzieckiem poza kolejnością", jak i ci, którzy urodzili się kilka lat po przemianach i dziś też już są pełnoletni. Czy ktoś na serio wydał kasę na takie badanie?
20 0
odpowiedź
User
sammler
Ba, pracuję z ludźmi zaledwie kilka lat ode mnie młodszymi, ale które urodziły się już w latach 1990-1991. Jest między nami gigantyczna przepaść jeżeli chodzi o poglądy na życie, priorytety i wyznawane wartości. To są już pokolenia, które nie potrafią ocenić, co było "wcześniej", nie mają tego punktu odniesienia, który ja jeszcze mam. A wg tego "badania" wszyscy wpadamy do jednej grupy.
20 0
odpowiedź
User
Rozbawiony
Jak im wyłączą internet to ich IQ spadnie o 75%.
14 1
odpowiedź
User
hahahhaha
Płynna nowoczesność zanurzyła w sobie
Rzesze postmilenialsów - a przodkowie w grobie

A przodkowie w grobie niech się przewracają
Gdy widzą, że ci młodzi nic sobie nie mają

Z autorytetów, rodziny, nawet z pracodawców
Bo stabilizacji nie chcą - a i jej nie mają

Teraz zamiast perswazji rodzinnej - się tworzy
Dla postmilenialsów kampanie... mój Boże

Kampanie reklamowe z udziałem muzyków
Którzy wychowają?... Wolnego chłopczyku!

Co najwyżej zachęcą do kupienia płyty...
... Płyty? Autor tego wierszyka to w ciemię jest bity!

Któż teraz płyty kupuje, skoro w internecie
Można spiratować wszystko, co istnieje w świecie!

Jednak to rozumiem, ale PiS nie bardzo
I chce gomułkowszczyznę wsadzać nam znów hardo!!!!    
5 4
odpowiedź
User
Gość
Czy chodzi o to, że nie szanują znanej filozofki dr. hab. Magdaleny Środy - prof. Uniwersytetu Warszawskiego czy też wybitnego ekonomisty dr. hab. Leszka Balcerowicza - prof SGH? Jeśli tak, to nie widzę problemu.
8 7
odpowiedź
User
Jancio
Ludzie młodzi to przyszłość i są super pokoleniem - oceniam to choć jestem trochę starszy! Podoba mi się, że sie szanują, nie pracują nadgodzin, nie chcą byle jakiego wynagrodzenia. Dzieki nim stawki ida w gore i wszyscy mamy lepiej. Maja swoje zdanie, sa decyzyjni i interligentni. I co z tego, ze nie szanuja ludzi publicznych? Bo czy Ci publiczni ich szanują? Co dla nich zrobili?
7 2
odpowiedź
User
mentor globalny (pre mil globalny z kilku krajow)
Jesli post millennialsi dbaja o wyglad to dlaczego wygladaja gorzej niz pre millennialsi?!
Zachecam czytelnikow do wlasnych badan w tym zakresie poniewaz "reprezentatywna proba respondentow" nie wydaje sie byc logicznie prawdziwa.
Zgadzam ze sie jednak z teza ze smartfon dla smarkaczy jest wazniejszy od seksu.
1 0
odpowiedź
Zobacz więcej w kategorii: Reklamy / Marketing