SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Polacy nieufni wobec informacji czytanych w internecie

63 proc. Polaków w różny sposób weryfikuje informacje, które czyta w sieci - wynika z badania IPG Mediabrands.

Article

Ponad 30 proc. badanych sprawdza, czy dana informacja pojawiła się w innych mediach. Blisko 23 proc. szuka materiału źródłowego artykułu lub materiału wideo na stronie www, na którą powołuje się dane medium.

Stosunkowo niewielki odsetek respondentów (12,3 proc.) wierzy informacji napisanej przez dziennikarza, którego ceni.

Najbardziej nieufnymi odbiorcami doniesień online są osoby z wykształceniem wyższym. Porównują one informacje zarówno w innych mediach (43,6 proc.), jak i szukają materiału źródłowego (35,7 proc.). Blisko jedna czwarta respondentów z wykształceniem podstawowym nie sprawdza doniesień, jeśli są one opublikowane w wiarygodnych ich zdaniem portalach.

Opinia rodziny lub znajomych jest ważna przede wszystkich dla młodych internautów, w wieku 18-24 lata (24,9 proc.) oraz dla mieszkańców małych miast (36 proc.). Najrzadziej prawdziwość wiadomości sprawdzają mieszkańcy wsi (27,6 proc.).

Badanie zostało przeprowadzone przez IPG Mediabrands na panelu Ariadna w dniach 12-16 maja 2017 r., metodą CAWI, na reprezentatywnej próbie osób powyżej 18. roku życia. Respondenci mieli prawo wielokrotnego wyboru odpowiedzi.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Polacy nieufni wobec informacji czytanych w internecie

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
PIKOL
A jak tu wierzyć? Wyskakuje Kayah i mówi, że jest na czarnej liście i nie może u Rodowicz wystąpić. Wszyscy piszą jak jest strasznie. Potem Rodowicz dzwoni do Kurskiego, że co to ma być i Kayah ma u niej być, na co Kurski mówi, że OK, a listy nie ma, bo Kayah wciąż w TVP występuje. Więc wszyscy pisali o gó.noburzy, a potem się okazało, że to bajki z palca wyssane!
9 9
odpowiedź