SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Polacy podzieleni w kwestii walentynek (infografika)

Niemal identyczny odsetek Polaków obchodzi i nie obchodzi walentynek - wynika z badania SW Research.

Wacław Radziwinowicz, fot. xiegarnia.plArticle

42,1% Polaków obchodzi dzień zakochanych a 42,7% nie obchodzi tego święta. 15,2% respondentów nie potrafiło w momencie badania podjąć jednoznacznej decyzji dotyczącej świętowania tego dnia.

Zdecydowana większość osób biorących udział w badaniu (69,3% wszystkich odpowiedzi) planuje spędzić dzień lub wieczór walentynkowy ze swoim partnerem. Z deklaracji badanych wynika, że walentynki będą świętować przede wszystkim małżeństwa (49,4% odpowiedzi w tej kategorii), narzeczeni (18,8%) oraz pary bez zobowiązań bezpośrednio wiążących się ze ślubem (17,7%). 17,3% respondentów planuje spędzić tegoroczne święto miłości ze swoimi dziećmi, 9,7% - z przyjaciółmi, a 3,7% z rodzicami lub teściami. Natomiast 3,4% badanych Walentynki 2015 spędzi samotnie.

Niemal co trzecia badana osoba (36,8% wszystkich odpowiedzi) planuje z okazji walentynek obdarowanie swoich najbliższych drobnymi upominkami. Najczęściej wręczanym prezentem z tej okazji ma być wspólnie spędzony czas (36,2% wszystkich odpowiedzi dotyczących prezentu walentynkowego), słodycze (25,1%) oraz biżuteria (13,5%). Pozostałymi pomysłami na upominki walentynkowe są ubrania (7,6%) oraz gadżety elektroniczne (4,6%). Prezent inny od wymienionych powyżej planuje wręczyć 7,5% badanych osób, jednak w czasie realizacji badania nie wiedziały one jeszcze, co to będzie.

Atrakcje, które Polacy przygotowali dla swoich bliskich z okazji walentynek to przede wszystkim przygotowanie kolacji (planuje zrobić tak 43,6% badanych) oraz oglądanie filmu w domu (26,2%). Co piąta badana osoba planuje wyjście na kolację do restauracji (17,6% wszystkich odpowiedzi), a co szósta (15,2%) zaplanowała wspólne wyjście do kina. Na liście walentynkowych atrakcji znalazły się także: wyjście do klubu lub dyskoteki (6,2% wszystkich odpowiedzi), wspólne zakupy (5,6%) oraz wyjście do teatru (3,1%). Najrzadziej w kontekście planów walentynkowych Polacy wskazywali wyjście na spektakl muzyczny.

Jaką kwotę pieniędzy planujemy przeznaczyć na obchodzenie walentynek? 38,4% badanych kobiet oraz 41,6% badanych mężczyzn deklaruje, że będzie to kwota pomiędzy 51 a 100 zł. Niemal co czwarta badana kobieta i badany mężczyzna przeznaczy na tę okazję sumę pomiędzy 21 a 50 zł. Powyżej 101 zł na walentynki planuje przeznaczyć 15,8% kobiet oraz 21,5% mężczyzn – taką kwotę najczęściej deklarują osoby w wieku 35-49 lat. Najmłodsze spośród badanych osób (czyli do ukończenia 24 roku życia) zamierzają przeznaczyć na świętowanie dnia miłości fundusze w wysokości od 21 do 50 zł.

Z badania wynika także, że Polacy rzadko wysyłają e-kartki walentynkowe. Zdecyduje się na to według deklaracji 23,8 % badanych, podczas gdy 65,3% nie zamierza tego zrobić, a co dziesiątej osobie trudno było podjąć decyzję w tej kwestii.

Badanie zostało przeprowadzone przez agencję badawczą SW Research w dniach 6-8 lutego 2015 r. wśród użytkowników panelu on-line SW Panel. Analizą objęto grupę 800 Polaków w wieku 16-64 lata. Próba została dobrana w sposób losowo-kwotowy. Struktura próby została skorygowana przy użyciu wagi analitycznej, tak aby odpowiadała strukturze Polaków w wieku 16-64 lata pod względem kluczowych cech związanych z przedmiotem badania. Przy konstrukcji wagi uwzględniono zmienne społeczno-demograficzne.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Polacy podzieleni w kwestii walentynek (infografika)

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl