SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Polacy, Wegrzy i Czesi o prawach podstawowych

Spośród obywateli państw wyszechradzkich najbardziej świadomi przysługujących im praw podstawowych są Węgrzy, najmniej - Czesi.

Wśród Polaków prawie jedna piąta nie potrafi spontanicznie wymienić żadnego z przysługujących jej praw podstawowych. Takie są wyniki badania instytutu GfK przeprowadzonego w ramach projektu „Agencja Praw Podstawowych – widoki z nowych państw członkowskich”.

19 proc. Polaków nie jest w stanie spontanicznie wymienić przysługujących im praw podstawowych. W Czechach odsetek ten jest niższy i wynosi 14 proc. Na Węgrzech znajomość praw podstawowych jest stosunkowo wysoka.
We wszystkich krajach objętych badaniem respondenci najczęściej wymieniali prawo do wolności słowa , odpowiednio: w Polsce - 46 proc, w Czechach - 49 proc., na Węgrzech - 44 proc.
Polacy poza wolnością słowa cenią sobie prawo do życia, godności i poszanowania osoby ludzkiej (35 proc.) a także prawo własności i prawo do wolności myśli, sumienia i wyznania, które wskazuje prawie jedna trzecia respondentów (26 proc.).

Mieszkańcom Czech prawa podstawowe kojarzą się przede wszystkim z prawem do wolności słowa, które zna niemal co drugi obywatel. Na kolejnym miejscu, podobnie jak w Polsce, choć zdecydowanie rzadziej wymieniane jest tu: prawo do życia, godności i poszanowania osoby ludzkiej (19 proc.) oraz prawo do udziału w wyborach (17 proc.).
Co trzeci Węgier z kolei, zaraz za prawem do wolności słowa i prawem do życia, inaczej niż w przypadku pozostałych krajów, wskazuje na prawo do udziału w wyborach oraz prawo do własności.

Najrzadziej wymienianym prawem podstawowym we wszystkich trzech krajach było prawo do tajemnicy korespondencji i prywatności.

Sprzeciw wobec świadomego ograniczania praw
Mieszkańcy wszystkich krajów są generalnie niechętni ograniczaniu praw podstawowych w sytuacji zagrożenia. Poziom niechęci natomiast kształtuje się  nieco inaczej w przypadku każdej z narodowości. Najwyższy poziom sprzeciwu wobec czasowego ograniczenia praw podstawowych deklarują mieszkańcy Węgier. Odsetek odpowiedzi „zdecydowanie nie był(a)bym skłonny(a) zaakceptować ograniczenia” w tym kraju w stosunku do większości rozpatrywanych praw przekracza 60 proc.
Czesi w niewiele mniejszym stopniu sprzeciwiają się czasowemu ograniczaniu praw podstawowych w sytuacji zagrożenia. Minimum 50 proc. osób przy ponad połowie branych pod uwagę praw podstawowych „zdecydowanie nie byłoby skłonne zaakceptować” ich ograniczenia.
Polacy w porównaniu z pozostałymi krajami wykazują się brakiem zdecydowanego sprzeciwu wobec czasowego ograniczania praw podstawowych. Przy żadnym z 14 branych pod uwagę praw podstawowych, odsetek osób, które zdecydowanie nie byłyby skłonne zaakceptować tego typu ograniczeń nie przekracza 50 proc.
Polacy zdecydowanie nie są skłonni zaakceptować ograniczenia prawa do życia, godności i poszanowania osoby ludzkiej  oraz prawa zakazującego tortur i nieludzkiego postępowania (po 49 proc.).
Najmniej zdecydowanie reagują w przypadku czasowego ograniczenia prawa do strajków (22 proc.) i prawa do wolności zgromadzania oraz stowarzyszania się (26 proc.).

66 proc. mieszkańców Czech i 60 proc. Węgrów uważa, że istnieje potrzeba powołania instytucji obserwującej przestrzeganie praw podstawowych. Deklaracje Polaków dotyczące tej kwestii dość znacząco odbiegają od pozostałych. W naszym kraju jedynie 39 proc. badanych jest za powołaniem tego typu instytucji.

Badanie społeczne „Prawa podstawowe” zostało przeprowadzone przez GfK na przełomie kwietnia i maja 2006 w trzech krajach środkowo-europejskich w ramach międzynarodowego projektu „Agencja Praw Podstawowych – widoki z nowych państw członkowskich” prowadzonego przez Centrum Stosunków Międzynarodowych we współpracy z Fundacją Konrada Adenauera oraz Komisją Europejską. Głównym celem badania była analiza znajomości praw podstawowych wśród mieszkańców Polski, Czech i Węgier. Badanie przeprowadzono na reprezentatywnej próbie dorosłych mieszkańców, liczba zrealizowanych wywiadów wyniosła odpowiednio: w Polsce (N=944), Czechach (N=932), na Węgrzech (N=982). Wyniki badania zostały zaprezentowane na konferencji pt. „System ochrony praw podstawowych w UE – rola Agencji Praw Podstawowych z punku widzenia nowych członków”, 23 października w hotelu Radisson w Warszawie.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Polacy, Wegrzy i Czesi o prawach podstawowych

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl