SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Polacy znają e-faktury, ale z nich nie korzystają (wideo)

O e-fakturach słyszało 88 proc. Polaków, mimo to wciąż niechętnie z nich korzystamy, bowiem przyzwyczajeni jesteśmy do ich tradycyjnej, papierowej formy - wynika z sondażu TNS Polska.

Article

Jak wynika z badania zdecydowana większość Polaków deklaruje znajomość e-faktur. Częściej z tą formą płatności mają do czynienia mieszkańcy większych miast i osoby lepiej wykształcone. O e-fakturach nie słyszało jedynie 5 proc. osób z wykształceniem wyższym oraz 5 proc. osób w średnim wieku i młodszych (35-44 lata).

Mimo że pojęcie e-faktur jest znane aż 88 proc. Polaków, większość z nich nadal otrzymuje informacje o płatnościach za pośrednictwem dokumentów papierowych (85 proc.). Wśród osób po 65. roku życia odsetek ten wynosi aż 91 proc.. Najbardziej niepokojący wydaje się jednak fakt, że aż 59 proc. polskiego społeczeństwa w ogóle nie chce otrzymywać faktur elektronicznych. Co ciekawe, wśród nich aż jedną czwartą stanowią osoby, które już stosują tę formę płatności.

Jakie są zatem powody braku zaufania Polaków do e-faktur? Badania pokazują, że dominującą przyczyną (aż 59 proc. wszystkich badanych ) jest potrzeba posiadania wszystkich dokumentów na papierze. Co ciekawe, nie ma tu znaczenia wykształcenie ani wiek respondentów. Blokadą zniechęcającą do e-faktur jest także niekorzystanie z internetu. Powód ten podaje 31 proc. respondentów, zwłaszcza osób starszych i słabiej wykształconych. Polacy obawiają się także, że mogliby przegapić termin płatności elektronicznego dokumentu (23 proc. badanych). Strach przed niedotrzymaniem terminu wpłat powszechny jest szczególnie wśród osób młodszych (33 proc.) i w średnim wieku (28 proc. respondentów w wieku 45-54 lat). W tej grupie wiekowej często podawanym powodem niechęci do e-faktur jest również obawa o bezpieczeństwo danych (średnio 18 proc. respondentów).

Dr Agata Gąsiorowska, psycholog ekonomiczny ze Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej we Wrocławiu uważa, że problem z akceptacją e-faktur podobny jest do problemów z przyjmowaniem innych nowych technologii. - Kluczowy tutaj jest niski poziom wiedzy Polaków, zarówno tej bezpośrednio związanej z fakturami elektronicznymi, jak i ogólnie niski poziom wiedzy ekonomicznej i tej związanej z funkcjonowaniem w świecie wirtualnym. Brak wiedzy rodzi poczucie niepewności a czasem wręcz nieuzasadniony lęk, co skutkuje oporem społecznym w akceptowaniu nowych, korzystnych rozwiązań - zauważa.

Jak wynika z badań, wiedza Polaków dotycząca różnic między fakturą papierową a elektroniczną jest znikoma. Mimo że respondenci znają pojęcie e-faktury, nie są świadomi regulacji prawnych z nią związanych (28 proc.). Dodatkowo, co piąty (17 proc.) nie ma pewności, czy e-dokument będzie uznawany przez Urząd Skarbowy.

Badanie zostało wykonane przez TNS Polska na zlecenie Konfederacji Lewiatan w kwietniu 2013 roku. Metoda badania: CATI na próbie 1000 osób powyżej 25. roku życia.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Polacy znają e-faktury, ale z nich nie korzystają (wideo)

3 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Wojteq
Witajcie ciemnogrodzianie! W prostych, zatem zrozumiałych dla was, słowach wyjaśnię wam dlaczego Polacy mają gdzieś e-faktury i e-dokumenty. Dzieje się tak, gdyż w wielu urzędach wciąż wymaga się podpisu, pieczątki, odcisku palca i wyniku badań DNA. To jest problem - urzędnicy zakładają, że każdy petent to złodziej i oszust i nie akceptują po prostu wydruków bez poświadczeń i podpisów.
Dlatego nikt normalny nawet nie próbuje się bawić w e-papiery i konsekwentnie zbiera pieczątki i podpisy. I słusznie czyni.
E-PUAP to ten sam przykład.
No i patrzcie - jestem lepszy niż TNS... :-P
8 9
odpowiedź
User
GOŚĆ
Nie mam nic przeciwko E-Fakturom ale?? Co zrobić- gdy "walnie" dysk? w komp/ laptie -jak zwał- tak zwał / na jedno wychodzi / --mnie to się zdarza-raz na jakiś czas / znajomym także //..CO WTEDY?? MAM LECIEĆ szybko lub super szybko--aby wymienić DYSK? --CZYLI JESTEM ""zmuszony do wymiany dysku--------bo Firma wysyła mi E-fakturę??--------Ludzie--zastanówcie się....Czy Ja zgłupiałem??Czy Wasz intelekt tego NIE OGARNIA?--pewno te DRUGIE..NIE ISTNIEJE OBOWIĄZEK PRAWNY ABY WYMIENIAĆ DYSK W KOMP/ LAPCIE..itd..CZY WY MYŚLICIE NIECO??? JESTEM za faktórom w formie papierowej..NIE MA OBOWIĄZKU TAKŻE POSIADANIA KOMPUTERA..KTOŚ TU ZWIAROWAŁ
9 9
odpowiedź
User
Tomek
Polacy boją się nowinek technologicznych, bo sami każdego robią w ciula i boją się, że pod postacią faktury elektronicznej czyha na nich właśnie jakiś cwaniak, co chce zrobić z nich ciula. Ot to jest odpowiedź czemu Polacy nie korzystają z e-faktur. Nie rozumieją do końca mechanizmu, który rządzi mobilnymi fakturami i się tego boją. A co jest najgorsze to, że nie są na tyle odważni i chętni by dowiedzieć się na czym polega e-faktura. Dużo przy tym tracą, bo ja odkąd prowadzę swoją firmę wykorzystując system do obsługi faktur i magazynu online BizIn zyskałem dodatkowy czas, pieniądze i spokój, gdyż zawsze mam wszystko pod kontrolą. Wystarczy, że sięgnę do telefonu włączę Internet, wejdę na konto BizIn i mam jasność finansową i magazynową własnego przedsiębiorstwa. Pełen controlling sytuacji.
8 8
odpowiedź