SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google RSS Twitter

Polityczne zwolnienie w Radiu Bis

Nowy szef Radia Bis wziął się do ostrej pracy - pierwszą decyzję jaką podjął było usunięcie z ramówki programu Maxa Cegielskiego.

W czwartek Krzysztof Czabański, nowy prezes Polskiego Radia zwolnił dotychczasowego szefa Radia Bis Kamila Dąbrowę. Jego miejsce zajął Jacek Sobala, poprzednio dziennikarz TV Puls, gdzie prowadził codzienny program "Puls Wieczoru". Wcześniej Sobala pracował m.in. w Radiu PiN oraz radiu TOK FM.

Pierwszą decyzję jaką podjął Sobała było usunięcie z ramówki programu Maxa Cegielskiego. Powód? Zdaniem autorów programu poszło o politykę.

- W niedziele 9 lipca miała się odbyć kolejna audycja "Masala" na antenie Radia Bis. W czwartek jej autorzy (Max Cegielski i Rafał Kolaciński) zamieścili na stronie internetowej polskiego radia zapowiedź. Tematem miała być "brunatna księga" publikowana przez antyrasistowską organizację "Nigdy więcej". Zapowiedź kończyła się następującym fragmentem: ""Nigdy więcej" od 1990 roku odnotowało czterdzieści ofiar śmiertelnych agresji na tle ksenofobicznym. (...) podżegający do przemocy faszyści są często blisko związani z Ligą Polskich Rodzin i z Młodzieżą Wszechpolską. Zabójcy mają więc poparcie w rządzie Rzeczpospolitej, a posłowie, urzędnicy i ministrowie z tych organizacji są pośrednio współwinni śmierci niewinnych ludzi".
Następnego dnia autorzy audycji otrzymali telefon z sekretariatu Polskiego Radia Bis. Sekretarka w imieniu nowego dyrektora Jacka Sobali pytała się czy temat audycji może zostać zmieniony. Ponieważ nie było to możliwe poinformowała, że niedzielna audycja się nie odbędzie. Max Cegielski został zaproszony na spotkanie z nowym dyrektorem. W jego trakcie, w poniedziałek 10 lipca został poinformowany, że współpraca z Masalą zostaje zakończona. Jacek Sobala pokazał mu wydruk z opisem audycji, ostatnie zdanie było podkreślone. Dyrektor stwierdził, że na takie poglądy i taką audycje nie ma miejsca w "nowej formule programowej radia Bis".
Przypomnijmy, że kolektyw Masala prowadzi audycje w Bis od roku.
Od stycznia 2006 program został wydłużony do 2 godzin, był emitowany w niedziele od 20 do 22. Jego hasłem było "pokojowe zderzenie dźwięków i kultur", czytamy w informacji przesłanej do Wirtualnemedia.pl.

Co na to Radio Bis?

Na stronie internetowej stacji pojawił się komunikat odpowiedzialnego za muzykę w stacji Piotra Kordaszewskiego.

- Z przyczyn merytorycznych z anteny schodzi audycja „Masala” Maxa Cegielskiego, napisał Piotr Kordaszewski.

- Jestem zdania, że media publiczne nie są miejscem do stawiania takich tez - dodał "Gazecie Wyborczej" nowy dyrektor Radia Bis Jacek Sobala.

Kamil Dąbrowa, odwołany tydzień temu dyrektor Radia Bis: - Ta audycja była bardzo wysoko oceniana, a jej edukacyjno-muzyczny charakter świetnie wpisywał się w pojęcie misji, którą powinny realizować media publiczne. Jej zdjęcie to początek zmian, które mogą zmarnować wszystko, co udało nam się osiągnąć w tej stacji przez ostatni rok. Robiliśmy rozgłośnię dla młodych ludzi. Dla kogo będzie teraz, nie wiadomo, bo nie słyszałem, żeby dyrektor Sobala przedstawił jakiś swój pomysł na to, jakie ma być Radio Bis.

Przy okazji dowiedzieliśmy się, że z ramówki Radia Bis zniknie ciężka muzyka.

- W nowej formule programowej stacji nie mieszczą się „ciężkie” gatunki muzyki. Nie będą one prezentowane na naszej antenie. W tej chwili zmiany dotyczą głównie audycji „Mocne nocne” (zostają zastąpione „Nocnym oddechem muzyki”) i „Lekkie dzienne”. Upodobania muzyczne autorów tych audycji są na tyle rozległe, że część z nich na pewno będzie nadal Wam towarzyszyć, informuje Piotr Kordaszewski.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Polityczne zwolnienie w Radiu Bis

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl