SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Polkomtel pozwany

Usunięcie blokady karty Simlock w telefonie komórkowym może grozić odmową naprawy aparatu w razie jego uszkodzenia.

Tak zastrzega w umowach z klientami Polkomtel. operator Plusa. Przeciwko Polkomtelowi wystąpił do sądu Marek Radwański, poznański powiatowy rzecznik konsumentów. Zdaniem Radwańskiego niezgodne z prawem są klauzule umowne, z których wynika, że w razie usunięcia blokady telefonu (SIMLOCK) z pominięciem zasad określonych w umowie, użytkownik traci możliwość bezpłatnego serwisowania sprzętu w ramach gwarancji rękojmi lub uprawnień z tytułu niezgodności z umową. Klauzula taka Figuruje m.in. w regulaminie trwającej właśnie promocji "Wakacyjne rozmowy". Przed złożeniem pozwu Radwański wystąpił do operatora, aby zaprzestał on stosowania kwestionowanych zapisów. W piśmie do rzecznika Adam Kossakowski z Departamentu Reklamacji w Polkomtelu podkreśla, że regulamin nie ogranicza ani nie wyłącza uprawnień zawartych w ustawie o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej oraz o zmianie kodeksu cywilnego (Dz. U. z 200E r. nr 141, poz. 1176 ze zm.). Polkomtel powołuje się na art. 559 kodeksu cywilnego. Wynika z niego, że sprzedawca nie odpowiada z tytułu rękojmi za wady fizyczne, które powstały po przejściu niebezpieczeństwa na kupującego. W praktyce oznacza to. że usunięcie przez klienta w sposób nieautoryzowany blokady SIMLOCK jest równoznaczne z uszkodzeniem sprzętu. Rzecznik Polkomtelu Elżbieta Sadowska podkreśla również, że firma podaje do wiadomości abonenta informacje dotyczące karty SIM i zasad, które obowiązują abonenta w zakresie korzystania z niej. Sadowska zauważa ponadto, że do momentu zaprzestania świadczenia usług Polkomtel jest właścicielem karty Zdaniem Radwariskiego nie wystarcza to jednak, aby pozbawiać konsumenta praw wynikających z ustawy.

Pozew w tej sprawie jest już w Sądzie Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Nie wiadomo jednak jeszcze, kiedy zostanie rozpatrzony - czytamy w "Pulsie Biznesu". 

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Polkomtel pozwany

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl