SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Polsat wygrał z TVP

Sąd Najwyższy po stronie Polsatu. KRRiTV i TVP protestują

7 listopada 2002r. Sąd Najwyższy w Warszawie uchylił wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego zabraniający rozprowadzania programów Telewizji Polskiej S.A. na platformie cyfrowej Polsatu. O prawo do rozpowszechniania programów telewizji publicznej Polsat może walczyć przed sądem gospodarczym.

W marcu 2000 r. prezes TVP Robert Kwiatkowski zawiadomił Krajową Radę, że Polsat bezprawnie nadaje jej sygnał. W tym samym miesiącu Rada wezwała nadawcę do zaniechania emisji sygnału TVP, a w czerwcu wykreśliła z koncesji platformy cyfrowej Polsatu programy telewizji publicznej. Polsat zaskarżył tę decyzję do Naczelnego Sądu Administracyjnego, ale sprawę przegrał.

Jednak pierwszy prezes NSA wniósł od tego wyroku rewizję nadzwyczajną do Sądu Najwyższego. Ten wczoraj z powodów proceduralnych uchylił wyrok NSA i odrzucił skargę Polsatu. Sąd Najwyższy podkreślił, że NSA nie powinien w ogóle rozpatrywać tej sprawy.

- Sprawa korzystania z programów to kompetencja sądu cywilnego - uznał sąd.

Po wyroku Polsat wznowił nadawanie programów telewizji publicznej na platformie cyfrowej.

Oto wypowiedzi dla "Rzeczpospolitej":

Józef Birka, członek Rady Nadzorczej Polsatu

Podjęliśmy decyzję o powrocie programów publicznej telewizji (1 i 2, Polonia oraz WOT) na platformę cyfrową. Po wyroku SN otworzyła się bowiem droga odwoławcza od decyzji przewodniczącego KRRiTV. Dopóki ostateczny środek odwoławczy nie zostanie rozpatrzony, nadal czerpiemy swe uprawnienia do nadawania tych programów z decyzji koncesyjnej z 1998 r. Warto również zwrócić uwagę, że w rewizji nadzwyczajnej od wyroku NSA prezes NSA wyraził opinię, iż decyzja przewodniczącego KRRiTV była rażąco sprzeczna z prawem.

Joanna Stempień, rzeczniczka przewodniczącego KRRiTV

Wyrok SN nie podważył w żadnej mierze decyzji przewodniczącego Rady zakazującej TV Polsat nadawania na platformie cyfrowej programów telewizji publicznej. Obowiązuje więc ona nadal. Dlatego jesteśmy zdumieni zapowiedziami Polsatu i mamy podstawy, by oczekiwać bardzo ostrej reakcji TVP, która nigdy nie godziła się na obecność swojego sygnału na platformie cyfrowej Polsatu. Na przykładzie tej sprawy widać niedoskonałości ustawy o radiofonii i telewizji. Polskie prawo medialne jest stosunkowo nowe, jego tworzenie nie zostało zakończone. Nie jest więc zaskoczeniem, że dochodzi do weryfikacji pewnych norm. Ale niedoskonałość rozwiązań prawnych powoduje, że KRRiTV staje się swego rodzaju poligonem doświadczalnym. Wikła to też Radę w proceduralne kwestie, mające jednak szersze znaczenie. Jest to nasz pech, lecz z drugiej strony nieunikniona konieczność.

Jacek Snopkiewicz, rzecznik TVP dla "Gazety Wyborczej".

- Jeszcze nie otrzymaliśmy wyroku Sądu Najwyższego, ale wiem, że decyzja przewodniczącego KRRiTV nie została uchylona. Żeby Polsat mógł nadawać nasz sygnał, musi podpisać z nami umowę. Jeżeli będzie nadawał bez umowy, to zrobi to nielegalnie - uważa Snopkiewicz.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Polsat wygrał z TVP

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl