SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google RSS Twitter

Polska branża interaktywna: podsumowanie 2014 roku, prognozy na 2015

Jaki był mijający rok w polskiej branży interaktywnej? Co wydarzy się w przyszłym roku? Dla Wirtualnemedia.pl komentują przedstawiciele czołowych agencji, m.in. Dariusz Andrian, Jacek Celiński, Łukasz Lewandowski, Bartek Cymer, Michał Siejak, Bartłomiej Juszczyk, Magdalena Szmidt, Anna Robotycka i Bartłomiej Pawluk.

Article

Małgorzata Bednarek, dyrektor zarządzający Migomedia

Wydarzenie roku
Wprowadzenie zmian w prawie, które po 25 grudnia 2014 roku wzmocnią prawa klientów sklepów internetowych. Nowe przepisy mają na celu uproszczenie i wprowadzenie większego porządku podczas zawierania transakcji handlowych na odległość. Wraz z wejściem w życie ustawy przestaną obowiązywać dwie inne, które dotychczas stanowiły podstawę dla sprzedawców działających w internecie. Chodzi dokładnie o ustawę o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej oraz o ustawę o ochronie niektórych praw konsumentów oraz o odpowiedzialności za szkodę wyrządzoną przez produkt niebezpieczny.

Sukces roku
Ułatwienie pracy nauczycielom dzięki stworzonej przez Michała Hryniszyn innowacyjnej aplikacji usprawniającej pracę nauczycieli w Polsce - „Nasz Elementarz”. „Generator Kart Pracy”, bo tak nazywa się aplikacja, jest częścią projektu Ministerstwa Edukacji Narodowej umożliwia korzystanie z gotowych już kart jak również pozwala na zindywidualizowanie toku nauczania i tworzenie szytych na miarę zestawów zadań dopasowanych do poziomu danej klasy lub poszczególnych uczniów.

Porażka roku
Niski poziom kreacji i grafiki na reklamach kandydatów w wyborach samorządowych. W większych miastach poziom reklam (plakaty, billboardy) jest jeszcze do zaakceptowania, ale w mniejszych miastach i w pozostałej części Polski, drzewa, przystanki i inne nośniki reklamowe straszyły niskim poziomem kreacji i oszpecały krajobraz.

Człowiek roku
Sylwester Wardęga

Trend roku
Content marketing, czyli marketing informacji staje się coraz bardziej popularny i polega na udostępnianiu wartościowych treści internecie, w tym również w mediach społecznościowych. Sposobów na budowanie świadomości marki jest wiele: blog firmowy lub produktowy, baza wiedzy na stronie firmowej, raporty branżowe, projektowanie grafik informacyjnych (tzw. infografik), przygotowywanie raportów, prezentacji czy wideo.

Ponadto rosnąca popularność takich serwisów internetowych YouTube, Slideshare, Pinterest, LinkedIn niesie za sobą popyt na wizualne i wartościowe treści. Jeszcze kilka lat temu grafik i zdjęć używano, by wzmocnić siłę przekazu tekstu. Obecnie obrazy, ilustracje i fotografie są przekazem samym w sobie. Firmy zamiast pisać teksty, tworzą informacje oparte o obrazy czy ilustracje. Coraz częściej na blogach i serwisach branżowych, zamiast długich artykułów publikowane są właśnie infografiki.

Prognoza na 2015
Masowa wśród firm wymiana stron internetowych na strony posiadające wersje mobilne. Coraz więcej firm - już nie tylko liderzy, ale większość - zdecyduje się na wykonanie strony internetowej pod urządzenia mobilne. Rośnie ilość użytkowników smartfonów i tabletów, dlatego posiadanie przez firmę strony w wersji mobilnej to nie tylko kreowanie pozytywnego wizerunku, ale już konieczność w biznesie. Wciąż wiele firm jej nie posiada, dlatego konstruując ją, można się łatwo wyróżnić na tle konkurencji. Użytkownicy oczekują szybko ładującej się i użytecznej witryny. Brak strony mobilnej to nie tylko straty wizerunkowe (marka nie jawi się jako nowoczesna, silna), ale przede wszystkim co raz częściej wymierne straty finansowe.

 


Rafał Ślaski, prezes John Pitcher

Wydarzenie roku
Przejęcie Socializera przez Dentsu Aegis Network. Przykład jak wiele można osiągnąć w krótkim czasie, bo przecież mówimy o agencji, która jest w wieku przedszkolnym. Jeżeli tempo rozwoju zostanie utrzymane, strach pomyśleć, gdzie będzie, jak pójdzie do szkoły. Nie sposób też pominąć długo wyczekiwanego mariażu Lemon Sky z JWT. Coraz mniej liczących się graczy na rynku działa bez wsparcia zachodnich sieci.

Sukces roku
Osiągnięcia Efigence na polu bankowości elektronicznej. Chociaż jest to sukces wykraczający poza świat reklamy, to stoją za nim ludzie związani od lat z branżą interaktywną, którzy we właściwym momencie potrafili odpowiednio pokierować strategią grupy. Przy czym na ocenę składają się nie tylko prestiżowe kontrakty, ale też wyróżnienia na światowych konkursach. Czyli jednak Polak potrafi.

Porażka roku
Testowanie progu bólu agencji. Na początku roku informacja o wydłużeniu terminu płatności do 120 dni przez niektóre korporacje wywołała medialną burzę i dyskusję na temat kredytowania gigantów przez znacznie mniejsze podmioty. Chociaż we wrześniu SAR odtrąbił sukces w postaci porozumienia z Unileverem, to jestem dziwne pewny, że ten trend wkrótce znajdzie kolejnych naśladowców.

Człowiek roku
Łukasz Misiukanis. Co prawda ilekroć czytam publiczne wypowiedzi założyciela Socializera, to nie wiem, czy jest jeszcze pewność siebie czy już pycha, ale w biznesie, jak w piłce nożnej, nie liczy się wrażenie artystyczne, tylko wymierne efekty. A tych nie sposób negować, zwłaszcza w kontekście transakcji z Dentsu.

Trend roku
Nie widzę wybijającego się trendu, poza przekraczaniem kolejnych granic żenady przez niektórych sieciowych celebrytów. Po „feriach z youtuberami” czekam, aż zobaczymy w końcu którąś z gwiazd internetów w „Tańcu z gwiazdami”.

Prognoza na 2015
Ilekroć słyszę o prognozach, to za każdym razem przypominam sobie kampanię realizowaną dla wielkiej korporacji finansowej, której częścią był materiał wideo z udziałem eksperta na temat inwestycji. Ekspert przekonywał, że kolejny rok będzie rokiem niesłychanych wzrostów cen surowców, więc jak wkładać pieniądze, to tylko tam. Po kilku miesiącach  surowce leciały na łeb na szyję, a materiał cały czas był dostępny w sieci. Tak więc nie wiem czy wreszcie będziemy mieli rok mobile, ani nie wypowiem obowiązkowej wróżby „big data”. Co ma być, to będzie, a wszystko i tak zweryfikuje rzeczywistość z którą będziemy musieli się zmierzyć.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Polska branża interaktywna: podsumowanie 2014 roku, prognozy na 2015

4 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
specjalysta
Ale specjalysty, aż żal, że sie nie nauczyły mówić po polskiemu.
15 13
odpowiedź
User
Uprzejmy
Same Ci Ii łO i dyrektory z zerową wiedzą o świecie i biznesie od razu byzmesmeny na miarę Donalda Trumpa
16 13
odpowiedź
User
Ja bo ja
fałemel najlepiej z daleka, ok? VML do łopat a nie gadać głupoty.
15 8
odpowiedź
User
Trochę
to smutne, że niektórzy marketerzy nie mają zielonego pojęcia o swojej pracy
9 8
odpowiedź