SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Polska branża interaktywna: podsumowanie 2014 roku, prognozy na 2015

Jaki był mijający rok w polskiej branży interaktywnej? Co wydarzy się w przyszłym roku? Dla Wirtualnemedia.pl komentują przedstawiciele czołowych agencji, m.in. Dariusz Andrian, Jacek Celiński, Łukasz Lewandowski, Bartek Cymer, Michał Siejak, Bartłomiej Juszczyk, Magdalena Szmidt, Anna Robotycka i Bartłomiej Pawluk.

Bartłomiej Pawluk, prezes Zjednoczenie.com

Wydarzenie roku
W mojej ocenie, branżowe wydarzenie roku sięga styczniowego przejęcia większości udziałów grupy Socializer przez holding Dentsu Aegis Network w Polsce. Tym samym 130 pracowników Socializera stało się częścią Isobar w Polsce, tworząc 350-osobową drużynę. Wskutek tego przejęcia powstał potężny gracz full service, który odgrywa dużą rolę nie tylko na polskim, ale i regionalnym rynku.

Sukces roku
Wardęga i „Mutant Giant Spider Dog” na szczycie globalnego YouTube Rewind. To wielki sukces, również finansowy, który pokazuje, jak ważne jest zrozumienie specyfiki danego medium oraz oczekiwań jego odbiorców.

Spory sukces osiągnęła również Wirtualna Polska - zmiana właściciela wprowadziła powiew świeżości i sporo namieszała na rynku portali, wymuszając zmiany również u konkurentów. Oby to była historia z happy endem.

Porażka roku
Informatyczna obsługa wyborów - porażka administracji państwowej. Rynek internetowy w Polsce pokazuje, że wiele podmiotów zdecydowanie potrafi rodzić sobie z dużym obciążeniem serwerów, a jednak PKW nie udało się znaleźć firmy, która poradziłaby sobie z obsługą wyborów. Trudno powiedzieć czy to nieudolność samej PKW, czy konsekwencja szerszego negatywnego zjawiska - przetargów z dyktatem ceny.

Za sporą porażkę, która utrudnia nam wszystkim życie, uważam również sytuację po zmianie definicji spamu w  ustawie o świadczeniu usług drogą elektroniczną. Nie mówi się o tym dużo, ale od początku roku skrzynki firmowe wręcz zalewa masa niezamawianych wiadomości. Niestety coraz większa liczba marketerów, skuszona obietnicą szybkich i relatywnie tanich klików, decyduje się na taką formę reklamy. Korzyści są jednak bardzo iluzoryczne.

Trudno mi powiedzieć czy to jednoznaczna wina ustawodawcy. Wydaje mi się, że to temat trudny do uregulowania. Niemniej uważam, że jako ogół tracimy na tym.

Człowiek roku
Sebastian Wardęga

Trend roku
Atrybucja wielokanałowa, a właściwie odejście od przypisywania największej wagi medium, z którego pochodzi ostatni klik. Analiza kampanii z pomocą nowoczesnych narzędzi i metod badawczych rzuca nowe światło m.in. na skuteczność reklam display i pokazuje że rzeczywistość jest dużo bardziej złożona niż się wielu wydawało.

Warto również wspomnieć o ogólnym i trochę szerszym trendzie, jakim z pewnością jest rozwój i coraz większa świadomość znaczenia content marketingu. Nadal wiele marek wciąż do niego dojrzewa (głównie z uwagi na wysokie koszty wytworzenia dobrych treści), jednak coraz częściej spotykamy się ze świetnym wykorzystaniem contentu do budowania relacji i pozyskania zainteresowania konsumenta.

W 2014 roku swój renesans przechodziły również serwisy internetowe, zwłaszcza jeśli chodzi o coraz większą popularność RWD. Dostępność strony internetowej z poziomu różnych urządzeń (zwłaszcza mobilnych) to dzisiaj już standard.

Prognoza na 2015
W 2015 roku prawdopodobnie będziemy obserwować dalszy rozwój obecnych trendów. Większa świadomość marketerów przełoży się na inwestycje w nowe kanały i formy przekazu. Na znaczeniu nadal będzie rósł content, zwłaszcza w formie wideo.

Choć jestem daleki od wieszczenia końca Facebooka, myślę, że w obliczu coraz trudniejszych warunków funkcjonowania marek w serwisie, marketerzy zaczną poważnie myśleć o dywersyfikacji działań w social media. Kuszący dla nich z pewnością będzie Instagram, chociaż w przyszłym roku można spodziewać się zmian również i w tej platformie. W Polsce na znaczeniu może w końcu zyskać Twitter.

 


Michał Stochmal, wiceprezes SoInteractive

Wydarzenie roku
Rok 2014 minął po znakiem walki między czołowymi portalami o żółtą koszulkę lidera. Onet zapunktował, wzbogacając swoje portfolio o nowe marki: Opineo.pl, Skąpiec.pl i NK.pl. Prowadzenie zapewniło mu także przekształcenie NK w serwis gamingowy. Nie oznacza to jednak, że pozostawił swoją konkurencję daleko w tyle. Warto wspomnieć o Grupie Wirtualna Polska, która przejęła Grupę Money z serwisem Money.pl na czele.

Sukces roku
Rok 2014 obfitował w sukcesy na rynku start-upów. Showroom zajął trzecie miejsce w finale 7 Ventures Pitch Day i zgarnął okrągły milion euro. Duży zastrzyk gotówki otrzymał również Brainly. Nie zapominajmy też o Estimote. Chłopaki z Krakowa nie zwalniają tempa po sukcesie na TechCrunch Disrupt. Widać to w ich portfolio, w którym nie tak dawno pojawiły się Estimote Nearables.

Porażka roku
Koncepcja kreatywna logo Polski. Nic dodać, nic ująć. Za jej sukces można uznać jedynie duże zaangażowanie społeczeństwa. Niestety, było to zaangażowanie w krytykowanie. Propozycja logo pobudziła kreatywność polskiego społeczeństwa i stała się inspiracją do stworzenia tysięcy memów.

Człowiek roku
Yuri Drabent, czyli najbardziej rozpoznawalna twarz polskiego internetu 2014 roku. Charakterystyczna fryzura. Tysiące lajków pod każdym postem. Ekstremalne hobby. Okazuje się, że mieszanka optymizmu, zaraźliwego poczucia humoru i ciężkiej pracy to najlepsza recepta na sukces. Dyrektor kreatywny agencji Lubię to ma na swoim koncie projekty dla takich marek jak Nivea czy H&M. W styczniu jego agencja wraz z Socializerem trafiła pod skrzydła Dentsu Aegis Network za, bagatela, 26 mln zł. Widać, kto rządzi w polskich social mediach.

Trend roku
Na rynku pojawiło się wiele trendów, które nabiorą tempa w 2015 roku. Dla mnie numerem jeden jest Internet of Things, a szczególnie technologia iBeacons. Beacony weszły z impetem do polskich projektów oraz świadomości przedsiębiorców na naszym rynku. Chociaż era IoT dopiero się zaczyna (obecnie jedynie 17 proc. firm programistycznych na świecie pracuje nad projektami związanymi z IoT), jest to zdecydowanie trend, który trzeba wykorzystać.

Prognoza na 2015
Czas na grywalizację w Polsce. I to w zupełnie nowym wydaniu. W związku z rozpowszechnieniem się beaconów oraz smartwatchy, Internet of Things zagości w projektach grywalizacyjncych, łącząc budowanie zaangażowania i oszczędność czasu w jednym. Co najbardziej cieszy, potencjał, jaki niesie ze sobą grywalizacja, zauważają nie tylko korporacje, branża reklamowa i e-commerce. W 2015 roku będziemy świadkami wykorzystania mechanizmów znanych z gier w projektach związanych z sektorami państwowymi i rynkami formalnymi.

  • 4
  • 5
  • 6
  • 7

Dołącz do dyskusji: Polska branża interaktywna: podsumowanie 2014 roku, prognozy na 2015

6 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
specjalysta
Ale specjalysty, aż żal, że sie nie nauczyły mówić po polskiemu.
odpowiedź
User
Uprzejmy
Same Ci Ii łO i dyrektory z zerową wiedzą o świecie i biznesie od razu byzmesmeny na miarę Donalda Trumpa
odpowiedź
User
Komentator
VML i jakiś tam Andrian - proszę, nie odzywajcie się już. Zacznijcie płacić ludziom geniusze.
odpowiedź