SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Polska jako jedyna nie wyznaczyła daty przyjęcia euro

Marcinkiewicz podtrzymuje, że rząd nie zdecyduje do 2009 r. o terminie przyjęcia euro.

Premier Kazimierz Marcinkiewicz podtrzymał w piątek plan rządu, by w ciągu najbliższych czterech lat Polska spełniła kryteria z Maastricht, umożliwiające przyjęcie euro, oraz przełożenia kwestii podjęcia decyzji co do terminu przyjęcia wspólnej waluty poza rok 2009.

„Stanowisko rządu nie jest zmienione. Nie widzimy powodów, by w tej kadencji do strefy euro wchodzić, w związku z tym sprawa zostanie przekazana naszym następcom” – powiedział Marcinkiewicz podczas konferencji prasowej.

Komisarz UE ds. gospodarczych i walutowych Joaquin Almunia wyraził w piątek zaniepokojenie, że Polska jako jedyny kraj z dziesięciu, które w ubiegłym roku weszły do Unii Europejskiej, nie wyznaczyła daty wprowadzenia euro, jak podała na swojej stronie internetowej „Rzeczpospolita”.

Premier powtórzył, że ten rząd nie będzie przygotowywał planu co do daty przyjęcia euro.

„Nie widzimy powodu, by realizować dzisiaj plan czy terminarz przystępowania Polski do strefy euro, jest to przedwczesne. Dyskusja na ten temat toczy się także w Europie. Nie widzimy powodów, by już dziś podejmować w tej sprawie jakąkolwiek decyzję” – powiedział Marcinkiewicz.

„My mamy plan naprawy finansów publicznych i doprowadzenia w ciągu czterech lat do wypełnienia wszystkich tych wskaźników z traktatu z Maastricht. I to jest plan, który chcemy wykonać, jest on ważny dla nas i dla polskiej gospodarki” – podkreślił premier.

Tworzące obecny mniejszościowy rząd Prawo i Sprawiedliwość (PiS) wielokrotnie zapowiadało, że nie będzie spieszyć się z przyjęciem euro, choć spełni warunki umożliwiające przyjęcie wspólnej waluty w ciągu czterech lat. W czasie kampanii wyborczej obecny prezydent-elekt Lech Kaczyński zapowiedział zorganizowanie w 2010 roku referendum w kwestii przyjęcia euro.

Ponieważ Polska zobowiązała się w traktacie akcesyjnym do Unii Europejskiej, że przyjmie euro – choć bez precyzowania terminów – zapowiedź Kaczyńskiego wywołała niezadowolenie w UE.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Polska jako jedyna nie wyznaczyła daty przyjęcia euro

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl