SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Polska otrzyma z UE dodatkowo ok. 9 mld euro

Polska ma otrzymać ok. 9 mld euro więcej ze względu na indeksację. Ta suma ma uzupełnić ok. 60 mld euro wynegocjowanych wcześniej przez rząd Kazimierza Marcinkiewicza na lata 2007-2013.

Poinformował premier Jarosław Kaczyński w poniedziałek.

„Te środki przypadają nam ze względu na indeksację i można powiedzieć, że uzupełniają sumę, którą uzyskaliśmy podczas rokowań premiera Marcinkiewicza” – powiedział Kaczyński podczas konferencji prasowej.

Premier poinformował, że rozdysponowanie tej sumy odbyło się według zasad „Polski solidarnej”. Największa część – ok. 1,9 mld euro, ma iść na infrastrukturę telekomunikacyjną.

„Pozwoli to na dostęp do internetu. Beneficjentem będą wszyscy, ale przede wszystkim polska wieś” – powiedział premier.

Dodatkowo, poinformował Kaczyński, duże sumy mają być przeznaczone na edukację.

„To sumy idące w setki milionów, a nawet miliardy złotych” – powiedział premier.

Kolejną kwestią, na którą mają być przeznaczone dodatkowe środki, ma być rozbudowa infrastruktury drogowej.

„Chodzi o połączenie centrum z tymi ziemiami polskimi, które przed rokiem 1939 należały do Rzeszy Niemieckiej. Chodzi o Szczecin i Wrocław” – powiedział Kaczyński.

„Te dodatkowe sumy mają wesprzeć połączenia autostradowe i drogi szybkiego ruchu” – dodał.

Duża część dodatkowych dotacji unijnych ma również zostać przeznaczona na bezpieczeństwo energetyczne – głównie na rozbudowę rurociągu Odessa – Brody – Płock.

Ponadto 600 mln zł ma zostać przekazane głównie trzem województwom, które dotąd otrzymały najmniej. Do nich należą województwa: Małopolskie, Wielkopolskie i Górny Śląsk.

Obecna na konferencji minister rozwoju regionalnego Grażyna Gęsicka powiedziała, że nastąpiła dalsza poprawa wykorzystania środków unijnych – obecnie u beneficjentów jest już 23% alokacji.

Na początku września Gęsicka mówiła, że beneficjenci otrzymali 17% przyznanych Polsce środków. Łączna kwota płatności dokonanych w Polsce z funduszy strukturalnych wyniosła na koniec 2005 roku prawie 2,5 mld zł, co stanowi 7,6% alokacji na okres 2004 - 2006.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Polska otrzyma z UE dodatkowo ok. 9 mld euro

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl